نحوه عیب یابی هارد دیسک _ قسمت اول

در این مقاله قصد داریم در مورد انواع خرابی ها و ایراداتی که برای هارد دیسک ها ممکن است ایجاد شود مروری داشته باشیم. همچنین رفتار و عملکر هارد را زمانی که دچار مشکل می شود شرح می دهیم و اینکه چطور در این زمان می توانید اطلاعات خود را حفظ کنید.

به طور کلی مشکلات هارد به دو دسته تقسیم می شود.

مشکلات منطقی یا Logical failure

در اینگونه ایرادات برد هارد سالم است, قطعات داخلی و مکانیکی نیز بدون هیچ مشکلی کار می کنند. عموما در این موارد ایراد نرم افزاری و یا سخت افزاری هستند مانند بدسکتورهای منطقی, خرابی های اطلاعاتی مثل خرابی در جدول های پارتیشن, ویروس و یا غیره… در اینگونه موارد هارد دیسک به خوبی کار می کند. و نشانه ی مشخصی از خرابی در هارد حس نمی شود. اما اطلاعات یک پارتیشن یا جند پارتیشن غیر قابل دسترس می شوند.

از دیگر مشکلات منطقی که ممکن است برای هارد شما اتفاق بیفتد این است که پارتیشنی را بصورت تصادفی یا عمدی فرمت کنید و یا جدول های پارتیشن دچار ایراد شده باشند مثلا ممکن است زمانی که ویندوز را عوض می کنید متوجه شوید که اطلاعات مهمی در  My Document داشته اید, همچنین ممکن است این ایرادات بوسیله ویروس ها و یا بد افزارهایی نظیر ویروس های باج افزار بوجود آیند. در این مواقع اگر از برنامه های system recovery استفاده کنید نه تنها اطلاعات بازیابی نمی شوند بلکه اطلاعات را در پارتیشن مورد نظر بطور کلی حذف و بازنویسی می کنند.

دسته بندی ایرادات منطقی

         خطای انسانی (عمدی یا غیر عمدی)

         خطاهای انسانی (نگه داری بد یا استفاده نادرست)

         خطاهای ایجاد شده توسط بد افزارها

         خطاها و باگهای نرم افزاری

         خطاهای ناسازگاری نرم افرار ها با یکدیگر یا نرم افزار با سخت افزار

         ایجاد مشکل به دلیل استفاده از نرم افزار های کرک شده

نکته مهمی که باید در نظر گرفته شود این است که این نوع آسیب ها بسیار خطرناک تر از آسیب های فیزیکی هستند. و تصور اینکه ایرادات منطقی کم خطر هستند کاملا اشتباه است. زیرا ایرادات منطقی غیر قابل ترمیم و تعمیر بوده و حتی موجب حذف دائمی اطلاعات خواهد شد.

harddrivefailure_prime-100028965-large

ایرادات فیزیکی physical failure

 ایرادات فیزیکی در هارد به دلایل مختلف ایجاد می شود که در ادامه چند نمونه از این ایرادات را ذکر خواهیم کرد.

خرابی مدیا و مشکلات سطح پلاتر

در سیستم های ویندوزی گاهی بعلت بوجود آمدن بد سکتور بر روی هارد و یا مشکل در هد خواندن و نوشتن هارد یا خرابی سطوح پلاتر و یا کثیف شدن آن دسترسی به داده های ذخیره شده سخت یا غیر ممکن می شود. یکی از راههای رایج برای تشخیص این گونه ایرادها این است که هارد دیسک در بایوس شناسایی می شود ظرفیت و مدل آن صحیح نمایش داده می شود اما سیستم هنگ می کند و یا سیستم عامل از کار می افتد. در این حالت هارد کار می کند و خرابی آن به حدی نیست که سیستم از کار بیوفتد. در این حالت توصیه ما این است که یک پشتیبان گیری بر روی یک هارد سالم ذخیره شود.

همچنین نرم افزار های تخصصی مانند Data Extractor for pc-3000 هد را وادار می کنند چندین بار یک سکتور را بخواند و زمان بیشتری را برای این کار در نظر بگیرد. همچنین از سکتورهای خرابی که اصرار به خواندن آنها موجب خرابی کامل هارد می شود گذر می کند و فرآیندهای دیگری نیز انجام می دهد تا عملیات نسخه برداری از سکتورهای سالم به اتمام برسد. بعد از این نسخه برداری می توان با این نسخه که کاملا سالم است اطلاعات هارد را بازیابی کرد.

10

خرابی الکترونیکی

در مقالات گذشته درباره خرابی برد هارد صحبت کردیم ممکن است برد منطقی PCB خراب شود و یا از بین برود و یا قطعات الکترونیکی روی آن نابود شود. تشخیص این ایراد به سادگی امکان پذیر است و وقتی برد یا قطعات روی آن را نگاه کنید البته نه با چشم غیر مسلح به راحتی متوجه سوختگی خواهید شد همچنین در این مواقع هارد بوی سوختگی می دهد همچنین در این مواقع وقتی هارد را به سیستم وصل کنید صدای هد شنیده خواهد شد. در این مورد می توان برد هارد را با بردی سالم تعویض نمود.

ااکیدا توصیه می کنیم که این کار را  افراد ناوارد انجام ندهند, زیرا این کار نیاز به تخصص و تجهیزات پیشرفته دارد. و بهتر است این کار را به مراکز معتبر تعمیرات بسپارید. زیرا برخی از برد ها داده های تطبیقی دارند و برد جدید باید با برد قدیمی همسان سازی شود و یا گاهی باید تراشه ای را از برد قدیم به برد جدید منتقل کرد اما این کار به وسیله دمنده های گرمایی انجام می شود که در اختیار هر کسی نیست. گاهی نیز باید بوسیله اتصال کدهای خاصی را از برد قدیمی استخراج کرد و با پروگرمر یا ابزارهایی مثل pc-3000 روی برد جدید برنامه نویسی کرد. مراکز تعمیرات معتبری مثل آکادمی هارد ایران تمامی ابزار آلات و تجهیزات پیشرفته برای این کار را در اختیار دارد.

ادامه این مبحث را در مقالات بعدی دنبال خواهیم کرد. با ما همراه باشید…

تفاوت Fragmentation و Defragmentation
روش های حفظ اطلاعات
انواع RAID
فایل سیستم و انواع آن