انواع خرابی های هارد

از جمله مشکلاتی که برای هاردها بوجود می آید بدسکتور شدن آن است, هاردهایی که دچار بدسکتوری می شوند احتمال زیادی برای بازیابی اطلاعات دارند البته ذکر این نکته ضروری است که ابتدا باید بازیابی و سپس تعمیر شود چون هنگام تعمیر اطلاعات هارد پاک می شود. همچنین کند شدن هارد از مشکلاتی است که برای آن بوجود می آید بسیاری از کندیهای هارد قابل رفع می باشد و می توان اطلاعات آن را بازیابی کرد. مشکل دیگری که ممکن است هارد به آن دچار شود هاردهایی هستند که مشکل ماژول دارند خرابی های زیادی را برای هارد ایجاد می کنند. گاهی ممکن است هاردها ضربه ببینند که در این صورت مشکل سخت افزاری پیدا می کنند که ممکن است قابلیت تعمیر نداشته باشند اما می توان تا حدود زیادی آنها را با جراحی بازیابی کرد.

هاردها همچنین ممکن است دچار سوختن برد یا سوختن هد یا موتور هد شوند. در بعضی مواقع ممکن است هارد شناسایی یا دیتکت نشود که می تواند به علل مختلف باشد که در مقالات گذشته راجع به آن صحبت کرده ایم. در بعضی مواقع ایجاد صدا از هارد مشکلی است که برای آن رخ می دهد. همچنین هاردها ممکن است به علت ویروسی شدن اطلاعات خراب شوند که البته اگر اطلاعات آن دستکاری نشوند قابل بازیابی خواهند بود. هارد به علل مختلف ممکن است دچار حذف شدن پارتیشن شود. در ادامه به شرح این خرابی ها می پردازیم:

بدسکتور

هد دو وظیفه در هارد را انجام می دهد یکی نوشتن بر روی آن و دیگری خواندن از روی آن, اگر به دلایلی هد نتواند این وظایف را بر روی سکتور مربوطه انجام دهد یعنی طبق زمانبندی برای خواندن و نوشتن نتواند این اعمال را در بیشترین زمان ممکن انجام دهد سیستم آن سکتور را یک سکتور بد در نظر می گیرد و اصطلاحا می گویند بدسکتور شده است. ما در آکادمی هارد ایران توانایی بازیابی اطلاعات از این هارد دیسک ها را در اختیار داریم.

کند شدن هارد

کندی ممکن است به دلایل گوناگون رخ دهد که باید توسط اشخاص متخصص دلیل آن مشخص شود. خرابی ماژول, پرشدن لیست خرابی و همچنین بدسکتوری می تواند از دلایل کندی هارد باشد. از میان هاردهای موجود کند شدن هارد WD شایع است. که آکادمی هارد ایران راه حل شگفت انگیزی برای آن دارد.

خرابی فریم ور

از دیگر مشکلات هارد دیسک خراب شدن فریم ور هارد دیسک است که مشکلات زیادی برای هارد بوجود می آورد و باعث کندی, دیتکت نشدن, بدسکتوری و… می شود. برای رفع این مشکل می توان از فرآیند اصلاح ماژول استفاده نمود.

ضربه به هارد دیسک

ضربه خوردن هارد باعث بوجود آمدن خرابی فیزیکی می شود اما در صورتی که با خرابی ظاهری نتوان اطلاعات را استخراج کرد یعنی مشکلی بزرگ برای هارد بوجود آمده و باید با تعویض قطعات و یا جراحی به بازیابی و تعمیر آن پرداخت. باید این نکته را در نؤ داشته باشید که هارد ضربه خورده را به سیستم متصل نکنید زیرا باعث افزایش خرابی هارد می شود.

خرابی در برد هارد دیسک

همانگونه که در مقاله سوختن برد نیز شرح دادیم اگر برد هارد دچار مشکل شود و یا بسوزد در صورتی که تعمیر نشود قابل تعویض است. و توصیه می کنیم برد هارد را تحت هر شرایطی حتی شکستگی نگه دارید و آن را حفظ کنید زیرا در بعضی موارد ممکن است برای تعیر یا ریکاوری اطلاعات به اطلاعات برد اصلی نیاز باشد.

خرابی هد و موتور

مشکل دیگری که می تواند برای هارد ایجاد شود خرابی هد و یا موتور آن است که می توان با تعویض آنها به اطلاعات هارد دسترسی یافت. البته امکان تعمیر در این مورد بسیار کم است و به نوعی ارزش ندارد.

عدم شناسایی

از دیگر مشکلات هاردها عدم شناسایی آنها است  که علت های گوناگونی دارد, اطلاعات این گونه دیسک ها در بیشتر مواقع قابل بازیابی هستند. طبق تجربه ما هارددیسک های سیگیت بیشتر به این مشکل بر میخورند که البته قابل حل می باشد.

حمله ویروسی

گاهی حملات ویروسی به هارد دیسک ممکن است باعث پاک شدن اطلاعات هارد شود و برای آن مشکلاتی بوجود آورد در این مورد امکان بازیابی اطلاعات وجود دارد اما گاهی ممکن است ویروس باعث ایجاد پیغام فرمت در هنگام باز کردن درایو شود که در این مورد اگر دستورفرمت صادر شود دسترسی به اطلاعات امکانپذیر نیست پس توصیه ما این است که این پیغام را کنسل کنید و دستور فرمت را نزنید.

حذف شدن پارتیشن

در ادامه مشکلات هارد دیسک ها می توان به حذف شدن پارتیشن اشاره نمود این مشکل اغلب به دست کاربر ایجاد می شود که البته اگر مشکل دیگری وجود داشته باشد اطلاعات قابل بازیابی خواهد بود.

کم شدن ظرفیت هارد دیسک

دلایل مختلفی می تواند باعث این مشکل شود که این دلایل در مقاله ای دیگری مورد بررسی قرار گرفته اند. پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید.

12

مواردی که ذکر شد مشکلاتی بودند که عموما برای هارد ها ممکن است ایجاد شود که آکادمی هارد ایران با تکنیک هایی که دارد و با استفاده از متخصصین کارآزموده می تواند برای رفع این مشکلات در کنارتان باشد.

 

ریکاوری
butned hard data recovery 260x185 - بازیابی اطلاعات بعد از ریکاوری ویندوز لپ تاپ
ریکاوری سریع اطلاعات