نحوه عیب یابی هارد – قسمت دوم

در مقاله گذشته مرور مختصری داشتیم بر برخی از ایرادات هارد دیسک و روش هایی برای تشخیص مشکلات در هارد دیسک و همچنین نحوه عملکرد هارد در هنگامی که مشکلی برای آن پیش می آید در این مطلب قصد داریم در ادامه بحث گذشته برخی دیگر از این مشکلات و همچنین مشکلات شایع در برندهای مختلف هارد دیسک را بررسی می کنیم. پس پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا پایان با ما همراهی کنید.

خرابی فریم ویر firmware

فریم ور یا میان افزار واسط کاربری است که به کاربر اجازه دسترسی به سخت افزار را می دهد. و با استفاده از آن می توان تنظیمات مورد نظر را روی سخت افزار انجام داد این میان افزار یا میکرو کدها در ناحیه سرویس قرار دارند و ممکن است دچار خرابی و یا مشکل شوند. هارد دیسک قبل از آماده شدن برای خواندن و نوشتن و یا شروع به کار باید به ناحیه سرویس دسترسی پیدا کند و اطلاعات ذخیره شده در این ناحیه را بخواند. تعمیر و بازسازی اطلاعات ناحیه سرویس نیازمند ابزار پیشرفته و گران قیمتی مانند PC-3000 است همچنین باید تجربه و مهارت زیادی در این زمینه  وجود داشته باشد.

بوجود آمدن حتی یک ایراد کوچک در این ناحیه یعنی خرابی در فریم ویر می تواند هارد را به کلی از کار بیاندازد یا اطلاعات را مخفی و از دسترس خارج کند و یا هارد دیسک را قفل کند. حتی این ایراد می تواند هارد را دچار بدسکتوری کند و یا می تواند ایراداتی بوجود آورد که ذهن را متمرکز ایراد دیگری کند در حالیکه ایراد فقط در یکی از ماژول های فریم ور است.

6

ایرادات فیزیکی شکستگی

خرابی های فیزیکی در هارد دیسک بسیار متنوع است که می توان به خرابی هد , چسبیدن هد به پلاتر و یا شکستن یک یا چند هد در اثر ضربه, خرابی در موتور هارد دیسک و یا ایجاد خط بر روی سطح پلاتر. این خرابی های فیزیکی هارد دیسک را از کار می اندازند. خرابی های فیزیکی می تواند از خرابی یک هد تا خرابی موتور محرک هد گسترده باشد.

اگر هارد صدا می دهد نشانه ای از خرابی هد است, در این مواقع از دستورالعمل های ارائه شده در اینترنت و یا توصیه دوستان استفاده نکنید به طور مثال می گویند هارد دیسک را درون فریزر قرار دهید!! اطلاعات شما با این عملیات به کلی از بین می رود در حالیکه ممکن بود اطلاعات شما بازیابی شود.

خرابی در موتور هارد دیسک یا spindle motor یعنی هارد قادر به چرخیدن نیست و فقط صدای ضعیفی از آن شنیده می شود. در اینگونه خرابی می توان با استفاده از ابزار و تخصص پیشرفته و در محیط کلین روم اقدام به انتقال هد و پلاتر هارد خراب به یک هارد سالم کرد. تعویض هد و پلاتر یا جراحی هارد دیسک علاوه بر تجربه و مهارت خاص نیازمند ابزار و لوازم پیشرفته و تخصصی است پس توصیه می کنیم چون هارد دیسک شما حاوی اطلاعات مهم و مورد نیاز شماست قبل از سپردن هارد خود به مراکز تعمیرات هارد از سابقه آن مطمئن شوید.

7

ایرادات هاردها با برندهای مختلف

مشکلات و ایرادات هارد دیسک توشیبا: رایج ترین خرابی و ایرادی که در این برند هارد دیسک بوجود می آید خرابی هد است. همچنین خرابی موتور هارد و یا شنیدن صدای غیر متعارف از آن , مشکلات هاردهای توشیبا هستند.

در هارد دیسک های هیتاچی شایع ترین ایراد و خرابی مربوط به هد هارد و یا خرابی در برد هارد و از کار افتادن و سوختن آن است.

شایع ترین ایراد و مشکل در هارد های وسترن دیجیتال نیز خرابی برد هارد, خرابی هد, خرابی در ناحیه سرویس و فریم ویر و همچنین خرابی رام است که این خرابی ها می تواند باعث ایجاد صدای هد هارد و یا ممکن است باعث عدم شناسایی هارد توسط سیستم شود.

خرابی اسپیندل موتور و نچرخیدن هارد, خرابی در فریم ویر و ایجاد بدسکتوری مجازی از انواع مشکلات هاردهای سیگیت هستند همچنین از بن رفتن ظرفیت و یا صفر شدن ظرفیت هارد و یا دیتکت نشدن به دلیل خرابی در فریم ویر از جمله ایرادات شایع در این نوع از هارد دیسک ها هستند.

هاردهای مکستور تولید نمی شوند اما هستند کسانی که از این نوع هارد استفاده می کنند رایج ترین ایرادات این نوع هارد ها خرابی فریم ویر و شناسایی نشدن توسط سیستم است.

در هاردهای سامسونگ شایع ترین مشکل و ایرادی که بوجود می آید خرابی در یرد و همچنین خرابی در هد هارد است.

مشکلات متعددی برای هارد اکسترنال ADATA ممکن است بوجود آید مشکلات هارد دیسک ها عموما ضربه خوردن و یا تکان خوردن است پس توصیه می کنیم نهایت دقت و توجه را برای نگهداری این گونه از هاردها انجام دهید. همچنین هاردهای ADATA ممکن است شناسایی نشوند یا اطلاعات را نمایش ندهند یا دچار بدسکتوری شوند.

 در هر صورت توصیه ما این است که برای هر گونه عیب یابی و تعمیر هارد دیسک به مراکز معتبر و تخصصی مراجعه کنید.