ریکاوری بازیابی اطلاعات هارد سوخته

برای درک بهتر باید نخست به دو نکته حائز اهمیت  توجه کنیم :

۱-اول اینکه هارد سوخته ای وجود ندارد مگر اینکه آتش سوزی رخ داده باشد تا بتوان گفت هارد سوخته است تا در این زمان بتوانیم از واژه بازیابی اطلاعات هارد سوخته یا ریکاوری هارد سوخته استفاده کنیم. در غیر از آتش سوزی میتوان گفت اگر بخواهیم این جمله را استفاده کنیم بهتر است زمانی استفاده کنیم که برد هارد سوخته باشد چون عملا هیچ قطعه ای از هارد نمی سوزد اما این جمله عامیانه وجود دارد. نوسانات برق یا برعکس زدن سوکت برق یا Power  هارد می تواند باعث سوختگی و خرابی برد هارد دیسک شود که در این صورت ۲ نشانه وجود دارد ۱- بلند شدن دود از برد هارد ۲- روشن نشدن هارد دیسک که در اینصورت موتور هارد دیسک به هیچ عنوان گردش نخواهد کرد البته عدم گردش موتور هارد دیسک دلایل دیگری نیز دارد اما در صورتی که مطمئن هستیم که برد هارد خراب یا سوخته است می توان گفت دلیل اصلی این است.بازیابی اطلاعات هارد سوخته,ریکاوری هارد سوخته,تعمیر هارد

متدوال ترین دلایلی که باعث خرابی یا سوختن هارد دیسک می شوند:

۱- اتصال اشتباه هارد دیسک به کابل برق پاور یا همان منبع تغذیه که بیشتر در هارد دیسک های اینترنال اتفاق می افتد و باعث سوختن و در اکثر مواقع بلند شدن دود از هارد دیسک می شود.

۲- نوسانات برق در پورت USB سیستم های خانگی یا لپ تاپ ها

۳- بروز اتصالی هنگام برخورد قطعات فلزی و رسانا که بیشتر در هارد های اکسترنال رخ می دهد و درنتیجه جک یو اس بی و برد هارد دیسک آسیب می بیند.

۴-قطع اتصال هارد دیسک های اکسترنال در زمان جدا کردن هارد یا در زمان وصل هارد دیسک

۵- خرابی و سوختن برد هارد  دیسک در اتفاقاتی مثل ریختن آب و مایعات که بیشتر در لپ تاپ ها اتفاق می افتد.

۶- حرارات بیش از اندازه که بیشتر در مواقع استفاده هارد دیسک در محیط های گرم ایجاد میشود و باعث خرابی برد و حتی سایر قطعات فیزیکالی هارد می شود

۲- اصلا چرا هارد میسوزد یا خراب میشود ؟

هارد نیز مانند قطعات دیگر الکترونیکی به خودی خود خراب می شود و حتما نمیتوان گفت که ضربه خوردن به هارد دیسک باعث خراب شدن هارد دیسک می شود. هارد ها هم مثل قطعات دیگر طول عمری دارند که این طول عمر را میتوان بین ۳ تا ۵ سال تخمین زد که این نیز بستگی به نحوه نگهداری و کیفیت هارد دیسک بستگی دارد. برای درک بهتر این موضوع میتوانید به چرا هارد دیسک خراب می شود و نشانه های خرابی و مرگ هارد سر بزنید و از این مطالب استفاده کنید.

ریکاوری هارد سوخته :

نحوه بازیابی اطلاعات هارد سوخته بستگی به مشکل ایجاد شده دارد . هارد به دو صورت فیزیکالی و لاجیکالی خراب میشود . قسمت های فیزیکالی میتوان به قطعات مکانیکی و فیزیکی موجود در هارد دیسک اشاره کرد مانند : موتور هارد دیسک ، هد ، دیسک یا همان پلاتر ها که اطلاعات روی این سطوح مغناطیسی ذخیره می شود و قسمت لاجیکالی را میتوان سیستم عامل و نرم افزار هارد دیسک را گفت که مهمترین آن فریم ور هارد دیسک است . فریم ور هارد دیسک به تنهایی میتواند تمام اجزای سیستم هارد دیسک را دچار خرابی کند . خرابی فریم ور یعنی خرابی مغز هارد برای کنترل عمل نوشتن و خواندن اطلاعات . اگر حتی قطعات فیزیکالی هارد دیسک هم خراب نباشد اگر فریم ور دچار نقص یا خرابی شود هارد دیسک نشانه های از خود بروز خواهد داد که در نگاه کاربر یا افراد غیر متخصص مبنی بر خرابی قطعات مکانیکی و فیزیکالی هارد باشد. همانطور که تشخیص نیمی از درمان است در مواقع خرابی هارد دیسک حتما باید توسط متخصصین و با استفاده از تجهیزات روز چک شود تا بتوان بدرستی مشکل را تشخیص داد. روزانه شاهد مواردی هستیم که کاربر یا افراد غیر متخصص به اشتباه مشکل را تشخیص داده اند که در اکثر مواقع کار بازیابی اطلاعات را بسیار سخت کرده اند یا اطلاعات بکلی نابود شده است.  بنابراین اگر اطلاعات تان مهم است فقط این کار را به تکنسین هایی بسپارید که حداقل هزاران بار هارد تست و بازیابی کرده باشند چرا که بازیابی اطلاعات هارد سوخته و خراب بسیار پیچیده است و اصلا کار مهندسین نرم افزار یا بیزینس هایی نیست که چندین خدمات را ارائه میدهند و بازیابی اطلاعات را هم به صورت دست و پا شکسته انجام میدهند.

اگر راه های مختلفی برای حل مشکل و بازیابی اطلاعات هارد سوخته امتحان کرده اید و نتیجه مطلوبی نگرفته اید به نکات زیر دقت کنید.

 • بازیابی اطلاعات هارد سوخته بسیار پیچیده است که باید حتما توسط متخصص با تجربه انجام شود.
 • تجهیزات روز و دستگاه های قوی از ملزومات اولیه می باشد که بدون آن عملا ریکاوری هارد سوخته امکان پذیر نیست.
 • کلین روم استاندارد که محیطی است برای بازکردن درپوش هارد است که عاری از هرگونه گرد و غبار است که در صورتی که این عمل در هوای آزاد انجام شود مطمئن باشید اطلاعاتتان نابود خواهد شد چرا که سطح پلاتر و هد بسیار کم است و وجود ذره ای ریز گرد و غبار که اصلا دیده نمیشود باعث گیر کردن هد روی سطح پلاتر می شود و شکاف عمیقی روی سطح دیسک ایجاد میکند که در نهایت بازیابی اطلاعات را غیر ممکن می کند . به جرات می توان گفت در ایران کمتر از ۴ مرکز وجود دارد که کلین روم استاندارد دارند پس دقت کنید که دچار اشتباه نشوید.

به صورت کلی میتوان گفت سه عامل میتواند در موفقیت بازیابی اطلاعات و ریکاوری هارد سوخته شما نقش داشته باشد :

 موفقیت = متخصص با تجربه + تجهیزات روز دنیا + کلین روم استاندارد 

hard recovery Step - بازیابی اطلاعات هارد سوخته

شرح ۴ قدم تا بازیابی اطلاعات هارد دیسک

 • تست و آنالیز اولیه

در این مرحله هارد دیسک یا حافظه شما مورد آنالیز کارشناسان بازیابی اطلاعات قرار می گردد و مشخص می شود که هارد دیسک شما چه وضعیتی دارد و به نسبت تشخیص اولیه بهترین راهکار ها کشف میشود.

 • اعلام وضعیت هارد دیسک

در این مرحله ، به شما اعلام می شود که :

 • هارد دیسک شما چه وضعیتی دارد
 • آیا نیاز به هارد دیسک دوم برای انتقال اطلاعات هست یا خیر
 • زمان مورد نیاز برای بازیابی اطلاعات هارد
 • بعد از بازیابی اطلاعات قابلیت تعمیر هارد وجود دارد یا خیر
 • زمان مورد نیاز برای بازیابی اطلاعات هارد
 • فرآیند ریکاوری

در این مرحله ، فرآیند بازیابی اطلاعات هارد شما آغاز شده و متخصصین با دقت و طی مراحل تخصصی  قدم به قدم بازیابی اطلاعات هارد دیسک شما را زیرنظر خواهند داشت.

 • تحویل اطلاعات

خوشبختانه در این مرحله ، با شما تماس خواهیم گرفت و خبر خوش بازگشت اطلاعات شما را خواهیم داد و نسبت به میل شما هارد دیسک و اطلاعات تحویل داده خواهد شد. همچنین شما در این مرحله می توانید نحوه تحویل اطلاعات و هارد دیسک را اعلام کنید که می توانید از پیک ، شرکت های حمل و نق مانند تیپاکس یا تحویل حضوری استفاده کنید. در تحویل غیر حضوری شما می توانید اطلاعات خود را از طریق نرم افزار Team Viewer  مشاهده و چک نمایید.

به دنبال راهکار ارزانتر هستید؟

در صورتیکه با وجود خرید هارد دیسک جدید ، به هارد دیسک قبلی نیاز ندارید ، می توانید هارد دیسک قدیمی خود را به ما برگردانید تا علاوه بر کسر هزینه تعمیر هارد دیسک ، مبلغی نیز بابت خرید هارد دیسک به شما پرداخت شود و بعد از نابودی کلی اطلاعات شما ،  ما در فرآیندهای بعدی بازیابی اطلاعات سایر مشتریان از اجزاء آن استفاده خواهیم کرد تا همه به اطلاعات خود برسند.