تعریف S.M.A.R.T و دلیل وجود آن در هارد دیسک ها

موضوع خود کنترلی یا SMART آپشن تعبیه شده در هارد دیسک است که در این مقاله سعی داریم به بررسی و تعریف و همچنین دلیل وجود آن در این درایو ها بپردازیم, پس پیشنهاد میکنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

عبارت S.M.A.R.T

این عبارت از ابتدای کلمات self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology که به معنای نظارت , تجزیه و تحلیل و ارسال گزارش از وضعیت هارد دیسک است, گرفته شده است.

شاخص های ماژول S.M.A.R.T

SMART شامل میکروکدهایی در ناحیه سرویس یا UBA هارد دیسک است به عبارتی دیگر SMART قابلیت یا ماژولی در ناحیه سرویس هارد است. کار این ماژول این است که با مانیتورینگ , گزارش کارکرد درایو و تجزیه تحلیل کاربر را پیش از بوجود آمدن مشکل در هارد مطلع کند و از نابودی و حذف اطلاعات جلوگیری کند.

چندین شاخص توسط این ماژول بررسی می شود تا کاربر از میزان اطمینان هارد اطمینان حاصل کند. یکی از شاخص هایی که وجود دارد RSC یا Reallocated Sectors Count است زمانی که هارد در خواندن دیتا از سکتور خاصی دچار مشکل شود با بازخوانی و جابجایی دیتا از محل خراب به سکتور سالم سعی در رفع این مشکل دارد. میزان تلاشی که برای رفع این مشکل انجام می دهد در گزارشات SMART درج می شود.

POH نیز شاخص دیگری است که میزان ساعات و دقایق کارکرد هارد را در گزارشات ثبت می کند. همچنین دمای داخلی هارد دیسک , تلاش های انجام شده برای راه اندازی کنترلر مرکزی و خیلی از مشخصات دیگر در گزارشات SMART ثبت می شود. و می توان با استفاده از این اطلاعات مشکل هارد را کشف کرد و به تعمیر آن پرداخت.

پاک کردن SMART

زمانی که هارد دچار مشکل می شود به گزارشات SMART مراجعه می کنیم تا خطاهای احتمالی را رفع کنیم اما پس از دیدن گزارش و رفع خطاهای گزارش شده باید جداول SMART را پاک کنیم چون این گزارشات بعد از رفع خطا تغییر نخواهند کرد. عملیات رفع نقص و ریست کردن SMART با دستگاههای پیشرفته ای مانند PC-3000 انجام می شود و فقط این دستگاه قابلیت ریست کردن جداول SMART  را دارد و باقی نرم افزارهای معرفی شده صرفا برای تبلیغات هستند. برای ریست جداول می توانید به مراکز تخصصی که دارای این دستگاه می باسند مراجعه کنید. و این نکته را در نظر بگیرید که این کار هیچگونه خسارتی مگر از جانب BAD SECTOR  به اطلاعات شما وارد نمی کند و اگر کسی چنین ادعایی کرد یا متخصص نیست و یا قصد زیاده خواهی دارد.

البته در مواردی هم بعد از پاک کردن جداول SMART به علت زیاد بودن بدسکتور و بدسکتورگیری هارد مجددا به حالت خطا می رود که در این صورت هارد از بین خواهد رفت.

1

برخی خطاهای SMART

در این بخش قسمتی از خطاهای SMART را مورد بررسی قرار میدهیم.

 • خطای Read Error Rate : این خطا نرخ خطاهای خوانده شده از سطح دیسک و مشکلات ذخیره یا خواندن هد هارد را مشخص می کند. هرچی این نرخ کمتر باشد بهتر است.
 • Throughput Performance: این کد عملکرد و توان بازدهی دیسک را تعیین می کند. اگر این مقدار کم شود یعنی هارد به مشکل برخوده است.
 • Spin-Up Time: نشان دهنده میانگین زمان روشن شدن موتور از دور ۰ تا چرخش کامل است هرچه این میانگین کمتر باشد بهتر است.
 • Seek Error Rate: میزان خطاهای هد را نشان می دهد. هر چه این میزان کمتر باشد نشان دهنده سالم بودن هارد است اما چنانچه برای سیستم مکان یابی هد بوجود آید دمای هارد افزایش می یابد و به قطعات هارد آسیب وارد می شود.
 • Seek Time Performance: این شاخص میانگین عملکرد هد را نشان می دهد. و هر چقدر بیشتر باشد برای ما بهتر است ولی در صورتی که کم شود نشان دهنده ی وجود مشکلات مکانیکی در هارد دیسک است.
 • Device Power Cycle Count: این مشخصه تعداد دفعات خاموش و روشن شدن هارد را نشان می دهد.
 • Soft Read Error Rate: نشان دهنده خطاهای غیر قابل اصلاحی است که به سیستم عامل گزارش شده است اگر مقدار این مشخصه در SMART صف نباشد باید از اطلاعاتتان پشتیبانی بگیرید.
 • Temperature: دمای داخلی هارد دیسک را نشان می دهد.
 • Current Pending sector Count: تعداد سکتورهای ناپایدار هارد را نشان می دهد.
 • Uncorrectable Sector Count: نشان از مشکلات مکانیکی دارد و تعداد خطاهای غیر قابل اصلاح هنگام خواند و یا نوشتن را نشان می دهد.
 • Write Error Rate/multi-Zone Error Rate: مقدار خطاهای رخ داده در هنگام نوشتن اطلاعات روی یک سکتور را نشان می دهد.
 • Soft Read Error Rate: این مقدار باید صفر باشد و نشان دهنده خطاهای از مسیر خارج شده است اگر این مقدار چیزی غیر از صفر است باید از اطلاعاتتان بک آپ بگیرید.

برخی از خطاها و شاخص های SMART را بررسی کردیم. به طور کلی زمانی که این شاخص ها از حد مشخصی فراتر بروند سیستم نتیجه می گیرد که هارد دیسک در حال خراب شدن است و به کاربر اخطار می دهد تا به موقع از دیسک پشتیبان گیری نماید.

می توان گفت برای تعیین میزان درجه و کیفیت هاردهای مدرن امروزی این توانایی بسیار مهم است.

رفع خطای SMART هارد 

اگر با پیغام SMART مواجه شدید این نماینگر این است که هارد دیسک شما به مشکل جدی برخورده است . در این زمان سعی کنید اطلاعات خود را استخراج کنید چنانچه این کار امکان پذیر نبود می توانید از خدمات بازیابی اطلاعات هارد  و تعمیر هارد | آکادمی هارد ایران کمک بگیرید. ما در کنارتان هستیم به امید اینکه هیچ اطلاعاتی از بین نرود

s.m.a.r.t hard
تفاوت Fragmentation و Defragmentation
روش های حفظ اطلاعات
انواع RAID
فایل سیستم و انواع آن