تفاوت Fragmentation و Defragmentation

لغت Fragmentation به معنای تکه تکه شدن است. این اتفاق می تواند در هارد دیسک, حافظه رم و یا سایر دستگاههای ذخیره سازی رخ دهد. داده های مربوط به یک فایل هنگام ذخیره سازی در روی هارد از لحاظ موقعیت فیزیکی نزدیک به هم قرار نمی گیرند به همین علت می گویند در هارد Fragmentation رخ داده است. عملی که درست برعکس این اتفاق رخ می دهد defragmentation نام دارد به عبارتی این کار عملیات یکپارچه سازی هارد را انجام می دهد و تکه های مختلف داده های یک فایل را که در سراسر هارد پخش شده است جمع آوری می کند. با این کار دسترسی پیدا کردن به یک فایل سریعتر انجام می شود.

برای توضیح دقیق تر اصطلاح fragments فرض کنید یک فایل اکسل ایجاد کرده اید و در پوشه ای مانند My Documents یا روی دسکتاپ ذخیره کرده اید, اینطور به نظر می رسد که تمام داده های این فایل یک جا جمع شده و یک جا از هارد ذحیره شده اند اما از دید فنی داده های این فایل در مکان های مختلف هارد دیسک  ذخیره شده اند و به اصطلاح fragments  شده اند. هارد دیسک ممکن است داده های یک فایل را در یک جا ذخیره کند و قسمتی از آن را در مکان های دور تر از تکه های اول قرار بدهد.

حال زمانی که فایل را باز می کنید هارد دیسک به سرعت داده ها را از قسمت های مختلف جمع آوری کرده و به شما نمایش می دهد. حال اگر این تکه های فایل در روی هارد دیسک در یک جا جمع شده باشند مسلما سرعت خواندن هارد بیشتر خواهد بود.

07106666-photo-o-o-defrag-professional-edition

علت fragmentation شدن فایل

عملیات fragment شدن زمانی رخ می دهد که اجازه گسترش دادن حجم فایل توسط فایل سیستم به ما داده شده است طبق این توضیح تا زمانی که فایلی را به تعداد دفعات مکرر باز نکرده و یا تغییری در حجم آن انجام نداده ایم این اتفاق رخ نمی دهد و فایل fragment نمی شود پس می توان گفت عامل اصلی تکه تکه شدن فایل ها فایل سیستم است.

حال سوالی که پیش می آید این است که فایل سیستم به چه صورت عامل این رخ داد شناخته می شود؟ گاهی ممکن است فایل سیستم برای فایلی که ایجاد می شود فضای زیادی در نظر بگیرد به همین علت فضای خالی زیادی در اطراف آن باقی می ماند, دلیل دیگری که باعث تکه تکه شدن فایل می شود این است که زمانیکه فایلی حذف می شود مقداری فضای خالی در سراسر هارد دیسک برای ذخیره سازی فایل های دیگر به وجود می آید و اگر این فضای خالی ایجاد شده به اندازه ای نباشد که فایل جایگزین بتواند تماما در آن جا شود ناچار خواهد بود داده را در مکان های دیگر هارد دیسک ذخیره کند.

 که در این حالت نیز با fragmentation روبرو خواهیم شد. اگر فایل سیستم اجازه حذف فایل یا تغییر حجم را به کاربر نمیداد fragmentation نیز نبود و درنتیجه در  امر گسترش, حذف و سازماندهی فایل ها انعطاف پذیری وجود نداشت و این می توانست بزرگترین نقطه ضعف سیستم فایل شود.

نحوه انجام defragmentation

با توضیحاتی که در بالا ذکر کردیم می توان نتیجه گرفت که در طول زمان تکه تکه شدن یا fragmentation بیشتر و بیشتر رخ می دهد. که البته هرچند سرعت دسترسی هارد دیسک به داده ها را کاهش دهد اما قابل اندازه گیری و قابل کنترل است. هم ما تجربه کند شدن سیستم خود را داشته ایم اگر fragmentation بیش از حد در هارد دیسک رخ دهد می تواند دلیل این کندی باشد به این صورت که هارد دیسک برای دسترسی و جمع آوری داده های فایل باید زمانی را صرف کند تا آنها را از سراسر هارد دیسک جمع آوری کند و در اختیار شما قرار دهد.

برای بهبود این کندی عمل عکس fragmentation یعنی defragmentation انجام می شود. به این صورت که تکه های فایل را از بخش های مختلف هارد دیسک جمع آوری کرده و در کنار یکدیگر قرار می دهد که این عمل اغلب به عنوان تعمیر هارد دیسک نیز به کار می رود. با ابزارهای درون سیستم عامل  ویندوز انجام این عمل میسر است. و با استفاده از Disk Defragmenter امکان مشاهده وضعیت fragment هارد دیسک وجود دارد که در صورت لزوم می توانید آن را defragging کنید و همچنین با استفاده از نرم افزارهای رایگانی همچون Smart Defrag می توانید هارد دیسک را defragging کنید و توصیه این است که برای این کار به جای استفاده از ابزارهای سیستم عامل ویندوز از این نرم افزارهای اختصاصی استفاده کنید.

Defraggler

مدت زمانی که برای defrag کردن پارتیشن طول می کشد به سایز پارتیشن و میزان fragmentation پارتیشن و البته سرعت خواندن و نوشتن هارد دیسک بستگی دارد. به این معنی که اگر پارتیشنی سطح fragmentation 3درصد داشته باشد مسلما با سرعت بیشتری نسبت به پارتیشنی با  fragmentation10 درصد defragging  می شود.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد. از همراهی شما متشکریم.

تفاوت Fragmentation و Defragmentation
روش های حفظ اطلاعات
انواع RAID