تفاوت FRAGMENTATION و DEFRAGMENTATION
تفاوت Fragmentation و Defragmentation

 

تفاوت Fragmentation و Defragmentation در چیست؟ لغت Fragmentation به معنای تکه تکه شدن است. این اتفاق می تواند در هارد دیسک, حافظه رم و یا سایر دستگاه‌های ذخیره سازی رخ دهد. داده‌های مربوط به یک فایل هنگام ذخیره سازی در روی هارد از لحاظ موقعیت فیزیکی نزدیک به هم قرار نمی گیرند به همین علت می گویند در هارد Fragmentation رخ داده است. عملی که درست برعکس این اتفاق رخ می دهد defragmentation نام دارد به عبارتی این کار عملیات یکپارچه سازی هارد را انجام می‌دهد و تکه‌های مختلف داده‌های یک فایل را که در سراسر هارد پخش شده است جمع آوری می کند. با این کار دسترسی پیدا کردن به یک فایل سریعتر انجام می شود. با ما در آکادمی هارد ایران همراه باشید. تا اطلاعات جالبی در رابطه با فرگمت و دی فرگمنت کردن هارد دیسک به دست آورید.

تفاوت Fragmentation با دی فرگمنت

Fragmnets به چه معناست

برای توضیح دقیق تر اصطلاح fragments فرض کنید یک فایل اکسل ایجاد کرده اید. این فایل در پوشه‌ای مانند My Documents یا روی دسکتاپ ذخیره کرده‌اید, اینطور به نظر می‌رسد که تمام داده‌های این فایل یک جا جمع شده و یک جا از هارد ذخیره شده‌اند اما از دید فنی داده‌های این فایل در مکان‌های مختلف هارد دیسک  ذخیره شده‌اند و به اصطلاح fragments  شده‌اند. هارد دیسک ممکن است داده‌های یک فایل را در یک جا ذخیره کند و قسمتی از آن را در مکان های دور تر از تکه‌های اول قرار بدهد.

تفاوت فرگمنت با  Defragmentation

حال زمانی که فایل را باز می‌کنید هارد دیسک به سرعت داده‌ها را از قسمت‌های مختلف جمع آوری کرده و به شما نمایش می دهد. حال اگر این تکه‌های فایل در روی هارد دیسک در یک جا جمع شده باشند مسلما سرعت خواندن هارد بیشتر خواهد بود. همچنین در نوشتن‌های بعدی سرعت عملکر بیشتر از قبل خواهد بود.

جمع بندی

در ابتدای مقاله سعی کردیم تفاوت فرگمت و دی فرگمت شدن هارد را به طور کامل توضیح دهیم. در ادامه با ذکر مثالی سعی در توضیح بهتر هر کدام از موارد گرفتم. از این که با آکادمی هارد ایران همراه بودید از شما سپاسگزاریم