تفاوت MBR و GPT

در سالهای اخیر ظرفیت هارد دیسک ها رو به افزایش است و هاردهایی که امروزه مورد استفاده قرار می دهیم ظرفیت های ۲ترابایت, ۳ ترابایت و یا حتی ۴ترابایت دارند و در آینده نیز هاردهایی با ظرفیت ۵ترابایت هم برای کاربران خانگی عرضه خواهد شد. شاید اینطور به نظر برسد که افزایش ظرفیت هاردها مشکل خاصی را بوجود نخواهد آورد اما نکته ای که بعد از افزایش ظرفیت مورد توجه قرار می گیرد و ممکن است باعث نگرانی شود روش فرمت کردن آن است. روش استانداردی که برای format هارد دیسک ها مورد استفاده قرار می گیرد و به نوعی سنتی محسوب می شود MBR است.

MBR یک سکتور کوچک با ظرفیت ۵۱۲بایت از هارد دیسک است که در ابتدای هر هارد دیسک قرار دارد و اطلاعات مختلف از هارد را در خود ذخیره می کند. اطلاعاتی شامل ساختار پارتیشن های هارد و همچنین پارتیشنی که سیستم عامل از آن boot می شود. نکته ای که در مورد MBR وجود دارد این است که توانایی شناسایی پارتیشن های با ظرفیت بیشتر از ۲ترابایت را ندارد. در کنار MBR سیستم دیگری وجود دارد که GPT نامیده می شود این سیستم مشابه MBR است با این تفاوت که هر گونه پارتیشن و هر ظرفیتی را شناسایی می کند و محدودیت های MBR را ندارد. پس نتیجه میگیریم که اگر قصد استفاده از هارد دیسک یا پارتیشن با ظرفیت بیش از ۲ترابایت دارید از GPT استفاده کنید.

partitioning

معرفی MBR و ساختار آن

این اصطلاح از سرواژه های کلمه های master boot record ساخته شده است و ساختار قالب بندی داده ها بر روی هارد است و زمانی که هارد فرمت می شود این ساختار ساخته می شود. این سکتور ۵۱۲بایتی شامل یک سری کدهای اجرایی بسیار کوچک است به همین دلیل به آن برنامه MBR هم گفته می شود. کد های اجرایی را master boot code می گویند. همچنین دارای مشخصه ای به نام signature disk که وظیفه ی شناساندن دیسک به سیستم عامل را دارد و قسمت بعد جدول پارتیشن ها به نام partition table است. برای مشخص شدن انتهای سکتور MBR از یک ساختار ۲بایتی به نام signature word استفاده می شود که همیشه به شکل ۰x55AA است.

فعالیت های MBR

  1. اسکن جدول پارتیشن برای یافتن پارتیشن فعال
  2. یافتن سکتور شروع پارتیشن فعال
  3. قراردادن یک کپی از سکتور بوت از داخل پارتیشن فعال به حافظه سیستم
  4. انتقال دستورات کنترلی به کدهای اجرایی موجود در سکتور بوت

اگر به دلایلی MBR قادر به انجام یکی از فعالیت های بالا نشود و به درستی انجام ندهد سیستم یکی از خطاهای زیر را ارسال می کند:

  1. Invalid Partition Table
  2. Error Loading Operating System
  3. Missing Operating System

معرفی GPT و ساختار آن

GPT قسمتی از پروژه میان افزار UEFI است این کلمه مخفف GUID Partition Table است. پروژه UEFI همان گرافیکی است که به جای BIOS سیستم استفاده می شود و همه ی سخت افزارهای جدید از آن استفاده می کنند. GPT نسبت به MBR برای پارتیشن بندی مکانیزم انعطاف پذیرتری دارد. برای تعریف پارتیشن باید اینطور بگوییم که یک فضای ذخیره سازی ادامه دار است که بر روی دیسک فیزیکی یا منطقی قرار گرفته است و یک دیسک مجزا به نظر می رسد. پارتیشن ها هم برای کاربران و هم برای firmware سیستم قابل مشاهده است. دسترسی به پارتیشن ها قبل از بوت شدن سیستم عامل بوسیله میان افزار سیستم کنترل می شود.

دیسک های GPT توانایی این را دارند که ظرفیت بالایی داشته باشند. در GPT داده های هر پارتیشن بر روی خود پارتیشن قرار می گیرد اما در MBR این داده ها در سکتورهای مخفی ذخیره می شود. GPT اطلاعات جدول های پارتیشن ها را بصورت پشتیبان در پارتیشن های مختلف قرار می دهد که این کار برای کارهای پشتیبان گیری و درستی آزمایی داده ها مهم است.

هر پارتیشن در GPT یک شناسه منحصر به فرد دارد که GUID نامیده می شود و همچنین برای هر پارتیشن یک نوع محتوا تعریف شده است. همین امر باعث می شود در شناسایی پارتیشن ها تداخلی ایجاد نشود. در ضمن در GPT هر پارتیشن نامی ۳۶ کاراکتری بصورت یونیکد دارد. این یعنی هر نرم افزار امکان این را دارد که برای خود بر روی پارتیشن یک نام قرار دهد که فقط کاربر بتواند آن را مشاهده کند و در اصل مطلب پارتیشن ها در GPT تداخلی ایجاد نکند.

تفاوت GPT و MBR

تفاوت های اصلی این دو عبارت است از:

تفاوت اول این دو در تعداد ساپورت پارتیشن های پرایمری است که این تعداد در MBR حداکثر ۴  و در GPT 128 است.

در MBR حداکثر حجمی که ساپورت می کند ۲ترابایت و در GPT 19میلیون ترابایت است.

MBR توانایی پشتیبان گیری از پارتیشن بندی شما را ندارد ولی در GPT پشتیبان گیری وجود دارد. MBR اطلاعات مربوط به پارتیشن بندی و بوت را در یک موقعیت ذخیره می کنند و اگر این اطلاعات بازنویسی شوند و یا آسیب ببینند دردسر بزرگی ایجاد خواهد شد. اما در GPT نسخه های زیادی از این اطلاعات روی دیسک ذخیره می شود به همین دلیل قابل اطمینان تر است و در صورت مشکل و آسیب می توان آن را بازیابی کرد.

امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد با تشکر از اینکه تا پیان با ما همراه بودید.

تفاوت Fragmentation و Defragmentation
روش های حفظ اطلاعات
انواع RAID
فایل سیستم و انواع آن