حذف کامل اطلاعات از هارد

آیا واقعا می توان اطلاعات یک دیسک سخت را به طور کامل پاک نمود؟ اگر به دنبال جوابی برای این سوال می گردید پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

یکی از نگرانی های بزرگ برای افرادی که از مسائل امنیتی حوزه IT ضرر می کنند نابودی و یا سرقت اطلاعات است. این موضوع فقط برای موضوعات مالی و تجاری نیست بلکه درباره اطلاعات محرمانه , خصوصی خود افراد و یا اعضای خانواده یا هر چیز دیگر صادق است و بدیهی است که هیچ کس نمی خواهد مورد جاسوسی قرار بگیرد و یا حریم خصوصی اش تهدید شود. از جهتی برنامه های ضد ویروس, یا ضد بد افزار و دیوراه های آتش با تنظیمات درست و مناسب کمک می کنند تا سیستم ایمنی داشته باشیم اما زمانی که سیستم جدیدی تهیه می کنید اطلاعات بر روی سیستم قدیمی قرار دارد. و مطمئنا با حذف کردن امکان بازیابی دوباره آنها وجود خواهد داشت این موضوعی است که بسیاری آن را نادیده میگیرند و یکی از مشکلات و مسائل امنیتی در کامپیوترهای خانگی همین مساله است.

حذف داده ها

یکی از قطعاتی که بیشتر از قطعات دیگر عوض می شود و یا ارتقا داده می شود هارد دیسک ها هستند زیرا کاربران همیشه به دنبال فضا و سرعت بیشتری هستند همچنین با روی کار آمدن تکنولوژی SSD اقدام برای تعویض هارد زیاد انجام می شود با این حال هاردهای قدیمی داده هایی بر روی خود دارند که با دانش اندک نیز قابل بازیابی هستند. حتی اگر داده ها حذف شوند برای کسی که بخواهد بدون مانع اطلاعات را باز می گرداند. وقتی فایل در ویندوز حذف می شود خود داده واقعا حذف نمی شود فقط اشاره گر سیستم فایل به فایلی که حذف شده اشاره می کند. داده فقط زمانی از بین می رود که داده ای روی آن نوشته شود.

البته در این حالت نیز توسط افراد متخصص قابل بازیابی است. و این باعث ایجاد دلشوره و وحشت شده که بر این اساس این باور بوجود می آید که تنها راه از بین بردن و نابودی اطلاعات از بین بردن سخت افزار بصورت فیزیکی است که از طریق سوزاندن هارد, شکستن یا خراش به پلاتر ها و در SSD ها نابودی تراشه ها انجام میگیرید. تقریبا تمامی افراد بر این باورند که نابودی دیسک ها تنها راه مطمئن برای نابودی و از بین بردن اطلاعات و داده های دیسک است و اینطور می توان محتویات دیسک را از دست افراد دیگر دور نگه داشت.

حذف کردن ایمن

از بین بردن فیزیکی هارد شاید زیاده روی باشد اما در مواردی ممکن است منطقی باشد. از روش های دیگری که برای حذف داده های قدیمی وجود دارد استفاده از برنامه های  file shredders است. این نوع از برنامه ها برنامه های خاصی هستند که این اطمینان را ایجاد می کنند که داده ای که حذف شده است حذف شده باقی می ماند. همانطور که توضیح داده شد وقتی داده پاک می شود اشاره گر به آن حذف می شود این برنامه ها قدم بعدی یعنی نوشتن اطلاعات بدرد نخور روی اطلاعات قبلی را انجام می دهند البته این کار را چندین بار انجام می دهد و چندین بار اطلاعات را بازنویسی می کند. نرم افزار های دیگر ی وجود دارند که رمزگذاری را به این کار اضافه می کنند و بازگردانی اطلاعات را چند برابر می کنند. در ادامه چند نمونه از این نرم افزارها را معرفی خواهیم کرد.

نرم افزار Alternative file shredder

این ابزار با اینکه بسیار ساده است اما ویژگی های خوبی دارد از یک الگوریتم استفاده می کند. این برنامه افزونه ای دارد که به برنامه توانایی کار با اسم فایل و همچنین داده های درون آن را می دهد. در این حالت امنیت بیشتری به فرآیند بازنویسی روی فایل می دهد. در این حالت شناسایی و بازیابی فایل دشوار می شود.

Alternative file shredder

برنامه Moo0

این برنامه رابط کاربری ساده ای دارد که بصورت drug and drop به شما این امکان را می دهد فایل و پوشه را به درون برنامه بکشید تا بصورت ایمن حذف شوند. ۴ الگوریتم ارائه می دهد و یکی از ساده ترین ابزاری است که می توان از آن استفاده نمود. رابط گرافیکی آن کوچک است و به راحتی قابل استفاده است.

Moo0

برنامه Darik’s Boot and Nuke

نام دیگر این ابزار DBAN است و رایگان است و بین کاربران محبوبیت دارد. این برنامه برای افرادی که می خواهد کا اطلاعات سیستم خود را قبل از فروش پاک کنند طراحی شده است. این برنامه قابلیت اجرا روی رسانه های قابل حمل شامل فلاپی دیسک ها را دارد و می تواند کل سیستم را به صورتی ایمن پاک کند. با وجود محدودیت هایی که دارد برنامه ای کارآمد است. یکی از محدودیت های این برنامه این است که حذف داده از حافظه های SSD را تضمین نمی کند. با وجود این محدودیت ها همچنان ابزاری سودمند است و توانایی آن در حذف کل سیستم زیاد است.

NEW Fast Ship Dariks Boot Nuke - حذف کامل اطلاعات از هارد

این برنامه های رایگان سطح ایمنی بالایی برای حذف داده ها دارند. در کنار آنها  گزینه های تجاری هم وجود دارد که به همراه نسخه مجوزدار شان پشتیبانی هم دارند.

برای حرف آخر در این مقاله باید این نکته را ذکر کنیم که روش های زیادی برای حذف  ایمن داده ها وجود دارد که برای کاربران خانگی مفید است, هر چند بعد از استفاده از این نرم افزارها, بازیابی اطلاعات خیلی بعید است اما در هر صورت امکان پذیر است و اگر هنوز هم گران داده های خود هستید بهترین راه همان کوبیدن چکش بر روی درایو قدیمی است.

2
تفاوت Fragmentation و Defragmentation
روش های حفظ اطلاعات
انواع RAID
فایل سیستم و انواع آن