راهکارهایی برای حذف فایل های مزاحم

درایوهای ذخیره سازی روز به روز در حال بزرگ شدن هستند اما همیشه این ترس وجود دارد که هارد سیستم ما پر شود. حتی اگر هاردی با بیشترین ظرفیت را داشته باشیم در هر صورت روزی می رسد که ظرفیتش تمام خواهد شد اما با راه حل هایی می توانیم این زمان را به تاخیر بیاندازیم. راه حل های ارائه شده ما در این مقاله برای شما مفید خواهد بود بخصوص اگر محدودیتی دارید. به طور مثال لپتاپی با ظرفیت هارد پایین دارید. پس تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

استفاده از disk cleanup

استفاده از disk cleanup

امکان تمیز کردن دیسک در ویندوز به نام disk cleanup وجود دارد یکی از روشهای تمیز کردن هارد استفاده از این ابزار ویندوز است. ویندوز راحت ترین راه را برای این کار در اختیار کاربران می گذارد. برای استفاده از این ابزار اگر بر روی هر کدام از درایو های ویندوز در My Computer  کلیک راست کنید و وارد قسمت Properties شوید دکمه disk cleanup وجود دارد که با کلیک بر روی آن پنجره ای برای شما باز می شود. بعد از باز شدن پنجره لیستی از مواردی که میتوان حذف کرد به شما نمایش داده می شود. که می توانید فایل هایی را که قصد حذف کردن آنها را دارید انتخاب کنید.

پاک کردن برنامه های گرسنه

پاک کردن برنامه های گرسنه

گاهی برای استفاده موقت از برنامه ای آن را نصب می کنید. و دیگر هیچوقت از آن استفاده نکرده اید. برای دیدن لیست برنامه های نصب شده در قسمت کنترل پنل و program and features  برنامه ها را با استفاده از سر ستون size برحسب سایز مرتب کنید و برنامه های غیر قابل استفاده با حجم زیاد را تشخیص داده و حذف نمایید.

آنالیز اندازه هارد

آنالیز اندازه هارد

برای تشخیص فایل ها و فولدرهایی که بیشترین فضا را در هارد درایو شما اشغال کرده اند می توانید از برنامه های آنالیز هارد دیسک استفاده کنید. این برنامه ها هارد شما را اسکن کرده و به شما می گویند چ فایل هایی بیشترین فضا را به خود اختصاص داده اند. برنامه ای که در این زمینه به شما معرفی می کنم برنامه WinDirStat است.  این برنامه بعد از اسکن کردن و نشان دادن فایل های پرحجم این امکان را به شما می دهد که بعد از مشاهده فایل ها, اگر شخصی بود به سراغ آن رفته و آن را حذف کنید و اگر مربوط به برنامه ای خاص بود برنامه را از طریق کنترل پنل uninstall کنید. این برنامه حجم دقیق همه ی برنامه ها را اعلام میکند.

پاک کردن temporary files

پاک کردن temporary files

استفاده از disk cleanup تنها فایل های غیر ضروری ویندوز و برنامه های پیش فرض را پاک می کند و بهترین راه برای حذف فایل های غیر قابل استفاده نیست و حافظه موقت و فایل های غیر ضروری برنامه های نصب شده مانند مرورگرها را حذف نخواهد کرد که  فضای زیادی در حد گیگابایت اشغال خواهند کرد. البته این فایل های ذخیره شده توسط مرورگر برای دستیابی سریع شما به وب سایتهایی است که بیتشر از آنها بازدید می کنید و برای راحتی خودتان است اما وقتی فضای خالی احتیاج داشته باشید این راحتی بدرد نخور می شود. برای پاک کردن این فضا برنامه های زیادی وجود دارد اما توصیه ما به شما برنامه CCleaner است, این برنامه فایل هایی را که disk cleanup  به آنها دسترسی ندارد پاک می کند و حافظه ای تمیز در اختیارتان قرار می دهد.

پاک کردن فایل های تکراری

پاک کردن فایل های تکراری

گاهی پیش می آید که از یک فایل درون سیستم چند نسخه تکراری داریم که دلیل آن این است که فراموش می کنیم پس از انتقال فایلی به جای جدید نسخه قبل را حذف کنیم. برنامه پیشنهادی ما برای حذف فایل های عکسی که تکراری هستند و فضای زیادی را در سیستم ذخیره می کنند برنامه VisiPics است که با اسکن درایو شما عکسهای تکراری را یافته و شما می توانید اقدام به حذف آنها نمایید. البته مشکل فقط فایل های عکس نیستند گاهی فایل های تکراری شامل فایل های موزیک و یا انواع مختلف فایل نیز می شود که برنامه پیشنهادی ما برای حذف اینگونه فایل ها برنامه dupeGuru است. این برنامه ابتدا فایل های تکراری را به شما نشان می دهد سپس می تواند فایل های تکراری را حذف یا جابجا کند.

1

نتیجه و جمع بندی:

گزینه های معرفی شده از نظر ما گزینه هایی بودند که می توانند برای رهایی شما از فایل های اضافی کار آمد باشند. گزینه های دیگری همچون غیر فعال کردن قابلیت Hibernation نیز وجود دارد که همان قابلیت بک آپ گیری از ویندوز است که در شرایط اضطراری قابل استفاده است. با استفاده از این راهکارهایی تا حدودی می توانید از پر شدن سریع هارد دیسک خود جلوگیری کنید و سرعت پر شدن آن را کند تر کنید و همچنین عملکرد سیستم خود را بهبود بخشید. از اینکه تا پیایان مقاله با ما همراه بودید متشکریم.

تفاوت Fragmentation و Defragmentation
روش های حفظ اطلاعات
انواع RAID
فایل سیستم و انواع آن