رفع مشکل تغییر فرمت هارد دیسک از FAT32 به RAW

یکی از مشکلات عمده ای که هاردهای اکسترنال و فلش مموری ها با آن درگیر می شوند تغییر فرمت از FAT32 به RAW است. که باعث عدم دسترسی به اطلاعات موجود در هارد می شود. در سیستم عامل ویندوز چنانچه این تغییر رخ دهد ویندوز نمی تواند به اطلاعات دسترسی داشته باشد و پیغام You need to format the disk in drive X before you can use it را نمایش می دهد و بریا دسترسی به اطلاعات راهی به جز فرمت کردن باقی نمی ماند.

شاید اگر این پیغام مربوط به یک فلش مموری چند گیگابایتی باشد که اطلاعات محدودی روی آن است و معمولا ارزش چندانی ندارد بتوان با فرمت کردن به حافظه دست یافت اما زمانی که این اتفاق برای هارد اکسترنالی با ۱ یا ۲ ترابایت حجم اطلاعات روی می دهد فرمت آن ساده نبوده و باعث از دست رفتن اطلاعات زیاد و یا حتی ایجاد خسارات جبران ناپذیر می شود.

13

هارد دیسک ها شامل تعداد بسیار زیادی سکتور (sector) هستند که اطلاعات بر روی آنها ذخیره می شود. این سکتورها حجم محدودی از اطلاعات را ذخیره می کنند که در دیسک های مختلف این مقدار متفاوت است. در تمامی دیسک ها تعدادی از سکتورهای ابتدایی اطلاعاتی در رابطه با فرمت دیسک, حجم دیسک, پارتیشن ها و.. را در خود ذخیره می کنند به این سکتورها Master Boot Record یا اصطلاحا MBR گفته می شود. وقتی فرمت دیسک به RAW تغییر پیدا کند تمامی اطلاعات موجود در MBR از بین رفته و یا خراب شده اند.

این مشکل باعث می شود ویندوز دیسک مربوطه را نشناخته و آن را بصورت یک دیسک RAW به کاربر نمایش دهد که همین موضوع باعث می شود ویندوز برای ایجاد سکتورهای ابتدایی درخواست کند که دیسک فرمت شود.

علل بوجود آمدن این مشکل

یکی از دلایلی که باعث ایجاد این مشکل می شود عدم جدا نمودن دیسک از کامپیوتر به حالت ایمن است, یعنی پیش از آنکه هارد را یکباره از USB جدا کنید باید آن را Eject نمایید و یعد آن را بصورت فیزیکی جدا کنید.

دلایل دیگری همچون قطع یک باره برق و مشکلات USB Hub هم می توانند باعث ایجاد این مشکل شوند که مورد اول قابل پیشگیری است اما این دو مورد از کنترل خارج و غیر قایل پیشگیری هستند.

15

راه های رفع این مشکل

راه حلی که معمولا کاربران برای این مشکل انجام می دهند فرمت کردن و سپس استفاده از نرم افزار بازیابی برای ریکاوری اطلاعات است. این راه حل گرچه ساده است اما در این روش اطلاعات ممکن است بصورت ۱۰۰ درصد بازیابی نشوند و یا بازیابی بصورت ناقص انجام شود. برخی از افراد نیز برای بازیابی اطلاعات از دست رفته هارد خود را به مراکز بازیابی می سپارند.

راه حل دیگری که برای دستیابی به اطلاعات و تهیه نسخه پشتیبان پیشنهاد می شود استفاده از دیسک های لایو لینوکس است که البته برخی اوقات دیسک های لایو نیز نمی توانند به اطلاعات دسترسی پیدا کنند.

در ادامه مقاله آموزش استفاده از TestDisk برای رفع مشکل و بازیابی سکتورهای ابتدایی را خواهیم گفت. اما ذکر این نکته ضروری است که اگر هارد دیسک یا فلش شما مشکل سخت افزاری دارد این روش توصیه نمی شود زیرا ممکن است آسیب به سخت افزار بیشتر شود پس پیشنهاد می کنیم دیسک ها با مشکلات سخت افزاری را به مراکز معتبر دارای تجهیزات مناسب بسپارید. در مقالات گذشته علائم مشکلات سخت افزاری در دیسک ها را بیان کرده ایم اگر هارد شما دارای این علائم باشد یعنی مشکل سخت افزاری دارد و این روش برای آن مناسب نیست.

برنامه TestDisk

این روش با توجه به حجم دیسک ممکن است زمان زیادی طول بکشد و می توانید زمانی که برنامه در پس زمینه در حال اجرا است به دیگر فعالیت هایی که به دسترسی هارد نیاز ندارد بپردازید.

روش کار این ابزار به این شکل است که ابتدا فلش مموری یا هارد دیسک خود را به کامپیوتر متصل می کنید. در پوشه TestDisk بر روی آیکون testdisk_win.exe دوبار کلیک کنید و آن را اجرا نمایید.این برنامه در محیط CMD اجرا می شود. در صفحه باز شده گزینه create را انتخاب و اینتر بزنید. سپس از میان دیسک ها دیسک آسیب دیده را هایلایت نمایید. و گزینه proceed را انتخاب کنید.

در مرحله بعد Intel را انتخاب کنید (در این مرحله چنانچه هارد شما دو ترابایت به بالا حجم داشته باشد و در پایین صفحه عبارت Hint: EFI GPT was detected نمایش داده شده بود میتوانید گزینه EFI GPT را انتخاب کنید) در ادامه Analyse را انتخاب کنید. مشاهده می کنید که داده های پارتیشن مورد نظر شما نادرست هستند که برای درست کردن آن Quick search را انتخاب و سپس گزینه Y  را انتخاب نمایید. بعد از اجرا شدن این مرحله شما می توانید یک پارتیشن را ببینید و برای دیدن لیست فایل ها و پوشه های درایو می توانید دکمه P را بزنید.

تفاوت Fragmentation و Defragmentation
روش های حفظ اطلاعات
انواع RAID
فایل سیستم و انواع آن