رفع مشکل write protection در حافظه های فلش و مموری کارت ها

گاهی در هنگام ذخیره اطلاعات با پیغام the disk is write protected روبرو می شوید در این مطلب راه های رفع این مشکل را بررسی می کنیم.

حافظه های فلش و البته تمام دستگاههای ذخیره سازی قابل حمل دارای مکانیزمی هستند که حافظه را در برابر نوشتن اطلاعات محافظت می کند. این مکانیزم در برخی مواقع نظیر ویروسی شدن حافظه , کاهش حجم و ایجاد فایل های هرز بر روی فلش و.. بصورت خودکار فعال می شود تا سخت افزار حافظه را از آسیب بیشتر محافظت کند. این ویژگی به این شکل است که توانایی ذخیره کردن و حذف فایل را از کاربر می گیرد و فقط می توان اطلاعات را از روی آن خواند. راه حل های زیادی برای رفع این مشکل وجود دارد که در این مطلب با برخی از این روش ها آشنا می شویم. به این نکته توجه کنید که این مشکل معمولا به علت ویروسی شدن اتفاق می افتد پس اگر حافظه فلش شما ویروسی است ابتدا آن را با نرم افزار آنتی ویروس اسکن و پاک کنید.

روش اول: سوئیچ حفاظت در برابر نوشتن

در برخی از حافظه های فلش, مموری های دوبین و یا خشاب های حافظه SDو.. یک سوئیچ سخت افزاری بر روی بدنه وجود دارد که به کاربر این امکان را می دهد که به صورت دستی این مکانیزم حفاظت را انجام دهد. گاهی ممکن است بدون اطلاع این سوئیچ فعال شده باشد پس اگر با پیغام writ protected مواجه شدید ابتدا این سوئیچ را چک کنید و اگر فعال بود آن را غیر فعال کنید تا از حالت قفل خارج شود.

2

روش دوم: استفاده از رجیستری

بسیاری از حافظه های فلش سوئیچ ذکر شده را ندارند اما سخت افزار قفل می شود. دراینترنت ویروس های زیادی وجود دارند که برای خراب کاری مقادیر کلید های رجیستری را تغییر می دهند. پس با توجه به این نکته این امکان وجود دارد که مقادیر رجیستری سیستم عامل ویندوز تغییر کرده باشد و write protection  فعال شده باشد. که برای غیر فعال کردن آن باید اقداماتی انجام دهید.

با فشردن ترکیب کلیدهای R+windows  پنجره Run باز می شود که با تایپ عبارت regedit به صفحه رجیستری هدایت می شوید. که باید به مسیر زیر وارد شوید:

HKEY_LOCAL_MACHINE > System > Current Control Set > Control > Storage Device Policies

اگر پوشه آخر و کلیدهای رجیستری وجود داشت بایدکلیدهای مربوط به رجیستری ویندوز را از اینترنت دانلود کنید. در مسیر بالا در پنجره سمت راست بر روی write protection کلیک کنید و مقدار کادر Value Date باید به ۰ تغییر کند. بعد از این سیستم را ری استارت کنید. عدد ۰ به معنای غیر فعال کردن این ویژگی است.

4

روش سوم: استفاده از برنامه Diskpart

در صورتی که ویژگی write protection  به صورت خودکار فعال شده باشد می توانید با روشی که در ادامه گفته می شود آن را غیر فعال کنید , این روش اطلاعات را دست نخورده نگه میدارد. در run ویندوز دستور diskpart را وارد کنید تا یک منوی CMD ظاهر شود در این محیط دستور list disk فهرستی از تمامی پارتیشن ها و حافظه های موجود در سیستم را به شما نمایش می دهد. فلش مموری را در فهرست پیدا کنید و  با دستور select disk X (X شماره فلش مموری است) . بعد از انتخاب حافظه فلش دستور attributes disk clear readonly را اجرا کنید.

6

روش چهارم: بررسی از طریق CMD

ابتدا وارد محیط CMD شوید و دستور chkdsk X:/F را اجرا کنید. (X درایو مربوط به فلش است) . با این دستور می توانید تمامی مشکلات حافظه فلش یا SDرا به صورت خودکار رفع کنید که این مشکلات شامل قفل نوشتن هم می شود.

روش پنجم: استفاده از نرم افزار

بسیاری از سازندگان حافظه های فلش و همه دستگاههای ذخیره سازی برای فرمت حافظه های ساخته خود نرم افزاری را عرضه می کنند که تنها فریم ور سخت افزارهای تولید شده خود را شناسایی می کنند و در شناسایی سخت افزارهای ذیگر ناتوانند. نرم افزار مخصوص به فلش مموری خد را با توجه به سازنده از اینترنت دانلود کنید و آن را فرمت نمایید.

روش ششم: فرمت سطح پایین از طریف safe mode

ابتدا فلش مموری را به USB کامپیوتر متصل کنید و سپس کامپیوتر ار ریستارت کنید. در هنگام لود ویندوز چندین بار دکه f8 را بزنید تا منوی انتخاب حالت های مختلف ویندوز ظاهر شود. گزینه safe mode with command prompt را انتخاب کنید تا ویندوز بوت شود. دستور C:\Windows\System32>X را اجرا کنید که X نام درایو فلش است. و در ادامه دستور format X را تایپ و اینتر بزنید. بعد از اینکه مراحل به اتمام رسید فلش مموری شما در سطح پایین فرمت شده است این یعنی اینکه امکان بازیابی اطلاعات وجود ندارد یا احتمال آن بسیار کم است.

سخن آخر

همانطور که در ابتدا این نکته ذکر شد یکی از دلایل قفل شدن فلش مموری ممکن است پر بودن بیش از حد آن باشد. اگر فلش مموری شما دارای عمر زیادی است ممکن است محدودیت نوشتن و خواندن اطلاعات در تراشه حافظه آن به پایان رسیده و سخت افزار قفل شده باشد.

تفاوت Fragmentation و Defragmentation
روش های حفظ اطلاعات
انواع RAID
فایل سیستم و انواع آن