روش های حفظ اطلاعات

یکی از دغدغه های امروزه کاربران در عصر فناوری از دست دادن اطلاعات است و این اتفاق بخصوص برای اطلاعات مهم بسیار ناخوشایند است و ممکن است تبعات جبران ناپذیری داشته باشد. بسیاری از کاربران به علت داشن کم در این زمینه وقتی با این مشکل مواجه می شوند تصمیمات نادرست و عجولانه گرفته و گاهی باعث از دست رفتن دائمی داده ها می شوند. گاهی افراد توانایی تشخیص میزان فوریت و ضرورت رفع این مشکل را ندارند. خرابی هاردهای کامپیوتر امری اجتناب ناپذیر است و هرگز نمی توان آن را انکار کرد و پیشامدهای این چنینی که حتی گاهی موجب از دست رفتن کامل اطلاعات می شود به علل مختلفی همچون اختلال در عملکرد سیستم و خطای انسانی و آسیب مجموعه سخت افزاری است.

همچنین دلیل دیگری که باعث این اتفاق خواهد شد خرابی نرم افزار, حملات ویروسی و یا آسیب های فیزیکی مثل آتش سوزی یا خیس شدن سیستم ها است.

در این مطلب قصد داریم با ذکر چند نکته ساده اما مهم ریسک از دست دادان اطلاعات را به حداقل کاهش دهیم. البته نکته ی مهمی که باید همیشه در نظر داشته باشید این است که از دست رفتن اطلاعات به معنای نابودی آن نیست و در اگر هنگام مواجه با این مشکلات اشتباهی انجام نشود می توان اطلاعات را بازیابی و ریکاوری کرد و کارشناسان متخصص ابتدا مشکل را بررسی کرده و در صورتی که امکان بازیابی وجود داشته باشد این کار را انجام خواهند داد. با توجه به پیشرفت ابزارها و تخصص های در زمینه بازیابی اطلاعات دست یابی به اطلاعاتی که به علل مختلف غیر قابل دسترس شده اند امکان پذیر است اما باید در نظر داشته باشیم که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. در ادامه موارد ساده ای را یادآوری خواهیم کرد که از این مشکلات پیشگیری کنیم.

پشتیبان گیری از اطلاعات

اطلاعات شخصی برای هر شخص جز گرانبهاترین دارایی هایش محسوب می شود که با هیچ هزینه ای قابل خریداری نیست. به همین علت باید در نگهداری اطلاعات همچنین دستگاه ذخیره کننده این اطلاعات دقت زیادی داشته باشد. بنابراین باید برای پیشگیری از بروز اتفاقات غیر قابل پیش بینی همیشه اطلاعات حداقل روی دو حافظه جدا از هم ذخیره شوند. به طور مثال بر روی فضای ابری, هارد سیستم و یا هارد اکسترنال نگهداری شوند تا درصورت بروز مشکل در یک حافظه نگرانی از دست رفتن اطلاعات وجود نداشته باشد و یک نسخه پشتیبان از اطلاعات همیشه موجود باشد. برای انجام این امر مهم می توان از نرم افزارهای مختلفی که در این حوزه وجود دارد استفاده نمایید تا همیشه یک نسخه مجزا از اطلاعاتتان را داشته باشید.

2

نصب آنتی ویروس و آنتی باج گیر

یکی از دلایلی که می تواند تهدید کننده اطلاعات شما باشد وجود بدافزار ها وویروس ها است که یکی از مخربت ترین عوامل نابودی اطلاعات به شمار می روند. کرم هایی وجود دارند که به راحتی می توانند اطلاعات شمار حذف و یا بازنویسی کنند. موضوعی که باید در نظر داشته باشید این است که اگر به درستی با این عوامل تخریب برخورد نشود به راحتی به فایل ها اضافه شده و به سیستم های دیگر منتقل شده و اجرا می شوند و دیگر سیستم ها را نیز آلوده می کنند. از دیگر تهدیدهایی که امروزه بوجود آمده است وجود بدافزارهای باج گیر است که امکان دسترسی به اطلاعات را از کاربر سلب کرده و برای دسترسی کاربر درخواست مبلغ می نمایند.

راهکاری که برای پیشگیری از این مشکلات در نظر گرفته می شود نصب یک آنتی ویروس قدرتمند است که در فواصل زمانی معین بروزرسانی می شوند. ویروس ها به راحتی می توانند اطلاعات شما را آلوده کنند و باعث خرابی به آنها شوند اما در صورت اسکن دوره ای توسط آنتی ویروس تا حد زیادی از نابودی اطلاعات به وسیله این ویروس ها و بدافزارها جلوگیری خواهد شد.

4

خطای انسانی

عوامل دیگری که برای اطلاعات ممکن است رخ دهد خطای انسانی است, کاربران زیادی در طول روز بصورت اتفاقی باعث حذف اطلاعات خود شده اند, از یک فایل ساده تا فایل های مهم دیتابیس از این اتفاق در امان نخواند بود.

سخن آخر:

اگر از هارد دیسکتان صداهای جدید می شنوید مانند خراشیده شدن و یا ضربه باید سریعا سیستم را خاموش کنید, این علائم نشان دهنده یک آسیب جدی است هستند و اگر سیستم روشن بماند نه تنها باعث خرابی هارد دیسک بلکه باعث تخریب اطلاعات می شود.

از فضای نرم افزاریتان بصورت فواصل زمانی منظم پشتیبان بگیرید و آنها را کنترل کنید تا از سلامت اطلاعات مطمئن شوید.

حال این سوال پیش می آید که در صورت بروز این مشکلات چه اقداماتی باید انجام شود تا خسارت ناشی از آن به حداقل برسد؟ برای جواب این سوال ذکر این نکته ضروری است که اگر به هر دلیلی اطلاعات شما پاک شد اولین اقدام این است که به هیچ عنوان کاراهایی مانند کپی کردن اطلاعات بر روی حافظه , فرمت و یا هر گونه تغییر نرم افزاری یا سخت افزاری بر روی حافظه انجام ندهید. و حافظه خود را به مراکز| آکادمی هارد ایران معتبر بسپارید تا اطلاعات شما را بازیابی کنند.

تفاوت Fragmentation و Defragmentation
روش های حفظ اطلاعات
انواع RAID
فایل سیستم و انواع آن