مدیریت درایو های ذخیره سازی_ ۱

درایو های ذخیره سازی از هر نوعی که باشند از جمله مهم ترین قسمت های یک سیستم هستند و اطلاعات را در خود ذخیره می کنند. و کاربر می تواند سال ها از آن استفاده نماید اما گاهی فایل سیستم ها ممکن است مشکل زا شوند برای همین بهتر است که شما به عنوان کاربر این سخت افزار, بررسی خطاهای درایو خود را بلد باشید و در صورت کشف خطا آن را رفع کنید. اگر این کار را انجام ندهید این خطاهای کوچک به مرور بزرگ شده و مشکلاتی را برای شما ایجاد خواهند کرد. از جمله کارهای مدیریتی برای حافظه های ذخیره سازی این است که دیسک جدید و یا حتی قدیمی ( در صورتی که فضای آزاد کافی داشته باشد) را پارتیشن بندی نمایید تا داده ها منظم و کارآمد ذخیره و ساماندهی شوند. همچنین می توان حافظه ها را از نظر سرعت بهینه کرد و فضای ذخیره سازی آن را پاکسازی کرد برای این کار کاربر باید بداند  چه فایلی فضای حافظه را اشغال کرده است تا بتواند آن را پاک کند. 

یکی از روشهای مدیریتی حافظه های سیستم بررسی خطاهای آن است که در ادامه راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

بررسی خطاها

درایوهای حافظه اغلب خطاهایی دارند که بعضی از آنها را ویندوز نادیده می گیرد و گزارش نمی دهد, ممکن است سیستم خطاهایی داشته باشد که ما از آنها مطلع نباشیم اما این مشکلات اگر روی هم جمع شود سرانجام ما را با مشکل روبرو خواهد کرد پس بهتر است همیشه به دنبال خطاهای مختلف بگردیم و آنها را قبل از دردسر ساز شدن رفع کنیم.

در ویندوز روشهایی وجود دارد که می توان با استفاده از آن خطاهای دیسک را پیدا کرد اما ابزارهایی مانند CheckDisk که برنامه ای رایگان است نیز وجود دارد که اطلاعات بیشتری نسبت به ویندوز در مورد سلامت حافظه در اختیارتان قرار می دهد. این برنامه لیستی از نتایج تست های دیسک, فایل هایی که دارای خطا بوده اند, تعداد فایل ها و فضای مورد استفاده ی دیسک را نشان می دهد و گزارش دقیقی از سلامت دیسک در اختیارتان می گذارد.

ابزار دیگر S.M.A.R.T است که در مقالات گذشته راجع به آن صحبت کرده ایم و در اکثر درایو ها وجود دارد. برنامه Acronis Drive Monitor اطلاعات بدست آمده از S.M.A.R.T را بررسی می کند اما نشان نمی دهد ولی در پس زمینه سیستم اجرا شده و در صورتی که مشکلی بوجود آید به شما هشدار می دهد. تنها باید برنامه را تنظیم نمود این ابزار قابلیت ایتن را دارد که روی یک کامپیوتر دیگر نصب شود و زمانی که درایو شما دچار مشکل می شود با استفاده از ایمیل شما را با خبر کند. البته این ابزار زمانی که خطا بزرگ باشد عمل نمی کند زیرا در صورت مشکل قابل توجه سیستم عامل عملکردی ندارد اما در هر صورت قبل از بحرانی شدن خطا شما را مطلع خواهد کرد.

برای درایو های SSD نیز ابزاری شبیه به S.M.A.R.Tوجود دارد کهSSD life  نام دارد و فاکتورهایی را نمایش می دهد.

یکی دیگر از فاکتورهای مدیریت دیسک ها و حافظه ها اندازه گیری عملکرد است.

product-drw-features

اندازه گیری عملکرد

یکی از دلایلی که باعث محبوبیت درایو های SSD شده است عملکرد خوب این درایو ها است زیرا دیسک های سخت از لحاظ سرعت عملکرد محدودیت دارند. اگر سیستم منتظر خواندن و یا نوشتن داده توسط دیسک های مکانیکی نباشد سرعت بالایی خواهد داشت. برای اینکه بدانید درایو نصب شه روی سیستم شما چه سرعتی دارد چند ابزار مختلف را بررسی می کنیم. یکی از این ابزار ها HD Tune است که نسخه پیشرته آن به نام Pro  نیز عرضه شده است. نسخه رایگان این برنامه امکانات مورد نیاز برای اندازه گیری عملکرد سیستم را دارد. نتایجی که این ابزار در اختیارتان قرار می دهد نا مفهوم است اما می توان با استفاده از سایت هایی نتایج را تحلیل نمود. سایت bit.ly/1yALqgl یکی از این سایتها می باشد.

فاکتور دیگر مدیریت دیسک ها بازیابی فایل ها است.که در ادامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

یکپارچه سازی دیسک

یکی از فاکتورهای دیگر مدیریت حافظه ها یکپارچه سازی آنها است. ابزار defraggler که کمپانی piriform ارائه دهنده آن است یکی از گزینه های مناسب برای یکپارچه سازی درایو است. این ابزار دیسک را اسکن می کند و گزارشی را به شما ارائه میدهد. در تنظیمات این برنامه می توان جدول زمانی قرار داد تا به صورت خودکار و زمانبندی شده یکپارچه سازی را انجام دهد.

برای جلوگیری از طولانی شدن بحث و خارج شدن از حوصله شما خواننده محترم دیگر فاکتورهای مدیریت دیسک را در مقالات آینده بررسی خواهیم کرد.

تفاوت Fragmentation و Defragmentation
روش های حفظ اطلاعات
انواع RAID
فایل سیستم و انواع آن