معرفی نرم افزار تعمیر بدسکتوری هارد

گاهی ممکن است برای هارد مشکلاتی بوجود آید که علت آن برای کاربر مشخص نباشد. یکی از این مشکلات مشکل سکتور است که اصطلاحا به آن بدسکتور گفته می شود. هارد شامل قطعات بسیار کوچکی به نام سکتور است که وظیفه ذخیره سازی اطلاعات را بر عهده دارند. گاهی به دلیل فرمت زیاد هارد, ضربه و یا ویروس و فایل مخرب این سکتورها آسیب ببینند که در این حالت هارد دچار بدسکتور می شود. وقتی هارد بدسکتور می شود اطلاعات را نگه نمی دارد و اطلاعات آن از دست می رود.

این مشکل ممکن است به دو دلیل سخت افزاری و یا نرم افزاری اتفاق بیفتد. اگر ایراد بوجود آمده سخت افزاری باشد تقریبا امکان تعمیر آن وجود ندارد و تنها می توان سکتورهای خراب را غیر فعال کرد.اما زمانی که این مشکل نرم افزاری باشد به وسیله برنامه های مختلف تعمیر هارد می توان این مشکل را برطرف کرد. در ادامه این مقاله به معرفی چند نرم افزار تعمیر نرم افزاری هارد دیسک می پردازیم.

1

برنامه HDD Regenerator

این برنامه قابلیت این را دارد که مشکلات سکتور خراب ویندوز را شناسایی و حتی رفع کند. با استفاده از این برنامه یک سی دی یا یک فلاپی بوت می سازید و با استفاده از بوت رایانه ایرادات هارد شناسایی می شود. برنامه محیط کاربری ساده دارد اما بسیار قدرتمند است. یافتن سکتورهای خراب موجود بر سطح هارد دیسک , تعمیر سکتور خراب موجود بر سطح هارد, سازگاری با سیستم فایل های مختلف و هاردهای فرمت نشده, ساخت سی دی یا فلابی بوت برای اجرا شدن در محیط بوت ویندوز از قابلیت های این برنامه است.

این نرم افزار یکی از برترین و قدرتمند ترین نرم افزارهایی است که برای رفع بدسکتور, یکپارچه سازی ساخته شده است. این برنامه بدون تغییر اطلاعات یا از بین بردن آنها مشکلات هارد را رسیدگی می کند. این نرم افزار همچنین مشکل فرمت نشدن هارد را می تواند فرمت کند. از تمامی هارد دیسک های موجود در بازار پشتیبانی می کند. شناسایی مکان آسیب و رفع مشکل آن. از دو فرمت NTFS و FAT پشتیبانی می کند و توانایی کار با آنها را دارد. از دستور unformatted و unpartitioned پشتیبانی می کند. در محیط گرافیکی پردازش مستقیم انجام می دهد. همچنین حجم خیلی کمی دارد. با ویندوزهای ویستا و xp سازگار است. چنانچه اطلاعاتی از هارد شما به واسطه بدسکتور شدن قابل خواندن نباشند این نرم افزار این امکان را به شما میدهد که آن  اطلاعات را بازیابی کنید.

HDD-Regenerator-logo

برنامه Norton Disk Doctor

از قدیمی ترین نرم افزار های رفع بد سکتوری این برنامه است که محیطی ساده دارد و کار کردن با آن راحت است. این نرم افزار زیر مجموعه system work  است. طبق گفته سایت این نرم افزار با چک کردن جداول ذخیره و جداول فایل اختصاصی و انجام تست آنالیز از درستی هارد مطمئن می شود و روش هایی را برای تعمیر هارد بکار می گیرد.  البته تمامی این کار ها باعث حذف اطلاعات خواهد شد. عملکرد بخش های مختلف سیستم را نمایش می دهد. قابلیت تست کارآیی سیستم دارد. رجیستری را به طور کامل پاک می کند. فایل های خراب رجیستری را پاک می کند و سیستم را به بهینه خواهد کرد.

برنامه PowerMAX

این نرم افزار برای تشخیص صحت خواندن و نوشت در هاردهای مکستور ساخته شده است. PowerMax بر روی هارد تست هایی انجام می دهد که در صورت عیب داشتن مشخص شود. این برنامه برای هاردهای IDE و هاردهای با ظرفیت بالا موثر است و توسط شرکت مکستور تایید شده است. این نرم افزار هم برای بررسی هارد در بوت سیستم از فلاپی دیسک یک فلاپی بوت ایجاد می کند.

برنامه seaTools

نرم افزار seaTools هم برای رفع ایرادات هارد است که توسط سایت مکستور معرفی شده است. ابزاری قدرتمند و کاربردی در زمینه آنالیز و عیب یابی هارد است .این نرم افزار در دو حالت کار در هنگام بوت و کار در ویندوز وجود دارد و با تست های Drive, s.m.a.r.t check , self-Test و Generic test  اطلاعات هارد را جمع آوری می کند و آن را عیب یابی می کند. البته این برنامه بد سکتور هارد را رفع نمی کند اما با تست های انجام شده می تواند ایرادات هارد را پیدا کند. نکته دیگر راجع به این نرم افزار این است با سیستم عامل لینوکس هم سازگار می باشد. این برنامه حتی امکان نمایش مقدار اضافی کل هارد را دارد.

seatoolsforwindows-1

برنامه HDDScan

این برنامه هم یکی از بهترین و قوی ترین نرم افزارهای تست هارد دیسک است. نرم افزار HDDscan  با تمامی هارد دیسکهای IDE و SATA و SCSI و حتی SDD و فلش مموری ها را سازگار است. این برنامه به اصطلاح پرتابل است و نیاز به نصب ندارد و استفاده از آن بسیار ساده است. قابلیت نمایش وضعیت سکتورها را دارا می باشد.  البته اگر قصد استفاده از این نرم افزار را دارید بهتر است از اطلاعات خود بک آپ بگیرید زیرا در صورت استفاده نادرست از آن ممکن است اطلاعات هارد دیسک شما از دست برود و غیر قابل بازیابی باشد.

HDDScan
تفاوت Fragmentation و Defragmentation
روش های حفظ اطلاعات
انواع RAID
فایل سیستم و انواع آن