مقایسه هاردهای SATA و IDE

هارد دیسک ها حافظه های بلند مدت در کامپیوتر هستند و اطلاعات را ذخیره می کنند. یعنی در صورتی که اطلاعاتی روی آن ذخیره شود اگر مشکلی برای هارد بوجود نیاید روی آن باقی می ماند و همیشه در دسترس است. در سالهای اخیر و پیشرفت تکنولوژی برای هارد دیسک هم تغییرات زیادی را به همراه داشته است و چندین نوع مختلف عرضه شده است. در این مقاله قصد داریم به طور خلاصه در مورد چند نوع مرسوم از این حافظه ها و تفاوت های آنها صحبت کنیم.

انواع هارد دیسک

هارد دیسک ها از دیسک هایی گردان (پلاتر) ساخته شده اند که با یک ماده مغناطیسی پوشانده شده اند همچنین یک موتور چرخان نیز دارند که برای کار کردن نیاز دارند با سرعت بالایی بچرخند و یکی از فاکتورهای انتخاب هارد ها RPM یا دور در دقیقه است که نشان دهنده سرعت هارد است. در گذشته ظرفیت هارد دیسک ها محدود بوده است اما اکنون هاردهایی با سایز کوچک و ظرفیت  های زیاد در حد ترابایت عرضه شده اند. این روزها هنگام انتخاب هارد دیسک ها علاوه بر ظرفیت هارد ها نوع آن نیز مورد توجه است. به طور کلی دو نوع هارد دیسک وجود دارد:

12

هارد دیسک IDE

این دو هارد دیسک از نظر ظاهری شبیه به هم هستند و تنها از لحاظ تکنولوژی و اینترفیس باهم تفاوت دارند اما مدل SATA کمی از مدل IDE کوچکتر است.

هارد های IDE با کابلهای ۴۰-۸۰سیم و کانکتورهای پهن هستند در سالهای گذشته این نوع از حافظه ها مطرح ترین و پر استفاده ترین نوع هارد در بین کاربران بودند اما بدلیل رقابت سرعت با رقیبان خود از رده خارج شدند. IDE که از سر واژه های Integrated Drive Electronics گرفته شده است به مدل انتقال اطلاعات از طریق کابل و رابط اشاره دارد. انتقال آن به صورت موازی است و این یعنی انتقال بیت های داده, در طول مسیر یک رشته یا سیم و در جهت عکس آن.  نام های دیگر این رابط ATA و PATA است.

ATA مخفف advanced technical attachment و PATA نیز مخفف parallel advanced technical attachment است البته این رابط ها ابتدا برای هارد دیسک ها تولید شدند اما بعد ها برای CD-ROM هم مورد استفاده قرار گرفتند. کابل های پهن این نوع از رابط ها همیشه برای کسانی که کار assemble کردن را انجام می دادند مشکل ساز بود و باعث بی نظمی فضای کیس کامپیوتر می شد.

هارد دیسک های SATA

این نوع هارد دیسک برعکس نوع قبل از سیستم انتقال سری استفاده می کنند. برای اتصال درایو های نوری و حافظه ها و انتقال اطلاعات بین آنها از این نوع رابط ها استفاده می شود. SATA برای غلبه بر محدودیت های IDE و ساده کردن کابل کشی و همچنین بهبود دادن عملکرد طراحی شده است.

این نوع رابط نسبت به رابط های ATA سرعت به مراتب بیشتری دارد.  شاید اینطور به نظر برسد که رابط موازی باید سرعت بیشتری نسبت به سری داشته باشد! اما در حالت موازی چون که بیت های داده مسیر رفت و برگشت دارند باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی بسیار کم می شوند کهه بر سرعت تاثیرگذار است ولی در مدل سری با اصلاح کیفیت کابل و تغییر در ساختار این اتفاق رخ نمی دهد. همچنین کابلهای sata پهنای کمتری دارند و همچنین قیمت مناسبتری دارند. شاید نام این نوع رابط را به صورت های SATA1 , SATA2 و SATA3 شنیده باشید این نسخه های مختلف در سرعت با یکدیگر تفاوت دارند که sata3 سرعتی معادل ۶۰۰مگابایت بر ثانیه داد که تقریبا ۴ برابر نسخه ۱ است. از دیگر مزایای این کابل نسبت به IDE مصرف کمتر برق, سرعت بالا , حجم کم و کارآمدی آن است.

تفاوت های IDE  و SATA

در واقع این دو کابل عملکردی مشابه دارند و IDE نسخه قدیمی SATA محسوب می شود اما SATA به نسبت ساده تر است و پیچیدگی کمتری دارد و منعطف و مقیاس پذیر است. Ide از کابل نواری با ۴۰ پین ساخته شده است و می تواند به دو درایو متصل شود اما sata با کابل ۷ پین تنها به یک درایو متصل می شود. در IDE وقتی داده ها به شکل موازی فرستاده می شوند بایستی برای آغاز روند پردازش منتظر رسیدن همه ی داده ها باشد اما در حالت سری داده ها از یک اتصال جریان دارند و تاخیر وجود ندارد. همانطور که گفتیم sata نسبت به IDE سرعت بالا تری دارد و سرعت انتقال IDE فقط ۳۳مگابایت بر ثانیه است. درایوهای sata دارای ویژگی hot-plug هستند که به وسیله اتصال به زمین انجام می شود.

در حقیقت تنها تفاوت این دو تکنولوژی این است که SATA نسخه ی پیشرفته تر از IDE است و هر دو برای هدف مشترکی هستند ولی امروزه از SATA استفاده می شود و مادر بردهای ساخته شده به ندرت با IDE سازگاری دارند. و امروزه برای خرید هارد دیسک ها این نکته یعنی SATA بودن هارد را نیز در نظر می گیرند .

تفاوت Fragmentation و Defragmentation
روش های حفظ اطلاعات
انواع RAID
فایل سیستم و انواع آن