هارد درایو هیبریدی یا SSHD

درمقالات گذشته راجع به دو نوع از درایو های ذخیره سازی اطلاعات یعنی هارد دیسک ها یا  HDD و حافظه های SSD صحبت کردیم که هر کدم از آنها خصوصیات و کاربردهای متفاوتی دارند. از خصوصیات هارد دیسک ها ظرفیت بالا, قیمت پایین, سازگاری با انواع سیستم عامل ها و همچنین احتمال خرابی به علت ضربه , وزن زیاد و مصرف انرژی بالا می توان نام برد. در مقابل حافظه های SSD قرار دارند که دارای خصوصیاتی درست برعکس هارد دیسک ها هستند.

همین تفاوت های بین HDD و SSD باعث می شود که هر کدام برای کاربری خاصی مورد استفاده قرار گیرند و نتوان هیچکدام را جایگزین دیگری کرد. گاهی برخی از کاربران برای اینکه سرعت بالای SSD و ظرفیت زیاد HDD را همزمان داشته باشند از ترکیب این دو نوع حافظه استفاده کرده و برای فایل های  اجرایی سیستم عامل از SSD و برای نگهداری فایل ها از HDD استفاده می کنند.

 در سالهای اخیر شرکت های بزرگ تولید کننده درایو نوعی ابزار با نام درایو هیبردی یا SSHD تولید کردند که ترکیبی از حافظه های SSD و هاردهای HDD هستند. ساختار این نوع از درایو ها به این صورت می باشد که هم دیسک و هد مکانیکی هارد ها وجود دارد و هم تراشه ها و حافظه های فلش NAND موجود در SSD. این نوع از درایوها این قابلیت را دارند که در یک ابزار هم ظرفیت بالا و هم سرعت بالا را بطور همزمان ارائه دهند این ویژگی برای رایانه های قابل حمل بسیار کاربردی و ومفید است.

تفاوت درایو هیبریدی با ترکیب دو درایو HDD و SSD

 تفاوت درایو هیبریدی با ترکیب HDD  و SSD در این است که این درایو بصورت یک ابزار و اتصال یکپارچه شناخته می شود و کارایی بیشتری در خواندن و نوشتن اطلاعات نسبت به ترکیب این دو نوع درایو دارد. همچنین در پیکربندی ترکیبی کاربر باید مشخص کند کدام اطلاعات روی HDD و کدام روی SSD قرار گیرد و ممکن است با اشتباهاتی همراه باشد و کارایی خوبی نداشته باشد. اما در درایو های هیبریدی این کار توسط خود درایو و از طریق Firmware انجام می شود.

در شکل این ۳ نوع درایو از جنبه های مختلف با هم مقایسه شده اند.

moqayese

نحوه ذخیره سازی اطلاعات در درایو هیبریدی

 نحوه کار این نوع درایو به این شکل است که در اولین استفاده از آن اطلاعات در قسمت  HDD ذخیره می شوند و در ادامه با توجه به استفاده کاربر از نرم افزار ها و اطلاعات مختلف, برخی فایل ها به حافظه SSD منتقل شده و برخی در همان بخش HDD باقی می مانند. این فرآیند باعث می شود فعالیت های روزانه و معمول کاربر با سرعت انجام شود و نیز ظرفیت کم SSD به سرعت پر نشود. یکی از نتایج این طراحی هوشمندانه افزایش سرعت برخی از نرم افزارها مثل سیستم عامل است که باعث افزایش ۸درصدی بازدهی سیستم شده است.

قسمت SSD درایوهای هیبریدی در نقش کش عمل می کند و فایل های سیستم عامل و برنامه هایی که نیاز است در دسترس باشد توسط فریم ور در این بخش نگه داری می شود. هر چند که کش حافظظه ی نهان است اما چون در حافظه غیر فرار SSD ذخیره می شود در هنگام ریبوت نیز در دسترس خواهد بود و این دلیلی برای افزایش سرعت بوت شدن سیستم شما خواهد بود.

درایو هیبریدی یا SSHD

ظرفیت هر یک از درایو های SSD و HDD در درایوهای هیبریدی

در درایوهای هیبریدی هر چقدر ظرفیت حافظه های NAND در بخش SSD بیشتر باشد سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات بیشتر است و سیستم دفعات کمتری به بخش مکانیکی HDD مراجعه خواهد کرد. البته افزایش ظرفیت بخشSSD یعنی افزایش قیمت نهایی که این با فلسفه ساخت درایو های هیبریدی یعنی سرعت و ظرفیت بالا با قیمت مناسب فاصله دارد. که به طور معمول شرکت های سازنده ظرفیت بخش SSD را از ۸ گیگابایت تا ۳ گیگابایت و ظرفیت بخش HDDرا از ۱ تا ۴ ترابایت در نظر می گیرند.

در حال حاضر بهترین درایو هیبریدی که موجود می باشد دارای ۸ گیگا بایت حافظه SSD و ۱ ترابایت حافظه هارد است. البته fusion drive که تولید کننده آن شرکت اپل است درایوی هیبریدی است که با توجه به نیاز شما بین ۱ تا ۳ ترابایت ظرفیت هارد و تا ۱۲۸ گیگیا بایت نیز فضای SSD دارد. شرکت های بزرگی همچون وسترن دیجیتال, سیگیت و توشیبا از جمله تولید کننده های درایو های SSHD هستند.

conclusion 512 - هارد درایو هیبریدی یا SSHDجمع بندی:

با توجه به اطلاعاتی که در این مقاله بررسی کردیم می توان گفت درایو هیبریدی یا SSHD از نظر سرعت, گنجایش و قیمت در بین دو درایو HDD  و SSD قرار دارد و نیاز کاربر به دو فاکتور سرعت و ظرفیت را برطرف می کند. البته سرعت درایو SSD از درایو SSHD بیشتر است و برای کاربردهای حرفه ای و سیستم های گران گزینه ی بهتری است.

اما باید این نکته هم در نظر گرفته شود که قیمت یک درایو SSD با ظرفیت ۵۰۰گیگابایت از یک درایو هیبریدی ۴ ترابایتی بیشتر است. پس باید با توجه به نوع کاربری و نیاز برای افزایش یا تقویت درایو PC یا نوت بوک اقدام کرد تا بیشترین کارایی و بهترین نتیجه را گرفت.

نوشته شده : آکادمی هارد ایران تخصصی ترین مرکز بازیابی اطلاعات هارد و تعمیر هارد دیسک در ایران

تفاوت Fragmentation و Defragmentation
روش های حفظ اطلاعات
انواع RAID
فایل سیستم و انواع آن