همه آن چیزی که باید در مورد ضربه خوردن هارد بدانید

image1 3 845x321 - همه آن چیزی که باید در مورد ضربه خوردن هارد بدانید

زمانی که هارد دیسک شما ضربه میخورد در اغلب موارد دچار اشکال می­شود البته افراد اندک شمار خوش شانسی هم بوده اند که در کمال تعجب هارد دیسک شان به هیچ ایرادی برخورد نکرده است و با کمال تعجب هارد دیسک به کار خود ادامه داده است اما در ۹۵ درصد مواقع ، زمانی که هارد دیسک به هر دلیلی ضربه میخورد دچار خرابی های فیزیکالی میشود. خوب است بدانید که خرابی های فیزیکالی همان خرابی های قسمت های فیزیکی و مکانیکی هارد دیسک است چرا که ساختار هارد دیسک ها متشکل از برد الکترونیکی و قطعات مکانیکی است که بیشتر توضیح خواهیم داد . اما  اولین راه­ حلی اشتباهی  که به ذهن می­رسد، تعمیر هارد است چرا که تعمیر هارد ضربه خورده در ۹۵ درصد مواقع امکان پذیر نیست اگر هم خوش شانس باشید و جز ۵ درصد باشد اغلب هزینه زیادی دارد که صرف نظر کردن از آن به نظر بهتر باشد. به همین دلیل، عاقلانه­ ترین کاری که می­توانید انجام دهید، این است که فقط در صورتی که اطلاعات روی هارد برایتان ارزشمند است، نسبت به بازیابی اطلاعات هارد ضربه خورده اقدام کنید.

image2 1 - همه آن چیزی که باید در مورد ضربه خوردن هارد بدانید

آیا اطلاعات هارد ضربه خورده قابل بازیابی است؟

یکی از مشکلات رایجی که برای هارد رخ می­دهد، ضربه خوردن آن است. ضربه ­ی وارد شده به هارد، در صورتیکه شدید باشد، می­تواند به اجزای مختلف هارداز آسیب برساند و اشکالاتی از جمله عدم امکان دسترسی به اطلاعات، آسیب رسیدن به موتور هارد، سوختن هد هارد، خراشیده شدن هد هارد، به وجود آمدن بدسکتور و غیره را باعث شود.با توجه به اشکالات پیش آمده به دلیل ضربه­ ی وارد شده به هارد،  احتمال کمی هم  وجود دارد که اطلاعات روی هارد مجددا قابل بازیابی نباشند. برای تشخیص اینکه اطلاعات روی هارد ضربه خورده قابل بازیابی هست یا خیر، لازم است تا هارد توسط متخصصین مورد بررسی دقیق قرار بگیرد.

 

آشنایی با مراحل عیب ­یابی هارد ضربه خورده

هنگامی که به هارد ضربه وارد می­شود، لازم است از کار کردن با آن صرف نظر کرده و آن را به یک متخصص تعمیر هارد نشان دهید. متخصص تعمیر هارد با بررسی دقیق هارد، آسیب وارد شده به آن را شناسایی می­کند و راه حل مناسب را برای تعمیر هارد و بازیابی اطلاعات در پیش می­گیرد.

آسیب­ هایی که پس از بررسی­های انجام شده توسط متخصص تعمیر هارد، تشخیص داده می­شود، با توجه به شدت ضربه وارد شده به هارد متفاوت خواهد بود. در ادامه رایج­ترین آسیب­هایی که به علت ضربه وارد شده به هارد رخ می­دهد، توضیح مختصری داده شده است.

recovery heads dameged - همه آن چیزی که باید در مورد ضربه خوردن هارد بدانید

خرابی هد هارد دیسک

این امکان وجود دارد که هد هارد در اثر ضربه وارد شده، شکسته ، ضعیف یا بسوزد . در این صورت به منظور بازیابی اطلاعات ، به نمونه ­ی مشابه آن احتیاج است. در این شرایط بازیابی اطلاعات با تعویض هد هارد در کلین روم استاندارد و اصطلاحا جراحی هارد دیسک امکان­پذیر خواهد بود.

laptop burnish e1421096772568 - همه آن چیزی که باید در مورد ضربه خوردن هارد بدانید

آسیب دیدن موتور هارد

این احتمال وجود دارد که ضربه وارد شده به هارد، بر روی هد فشار وارد کند و از این طریق باعث شود تا اختلالاتی در چرخش موتور هارد ایجاد شود . در این حالت، به منظور بازیابی اطلاعات، لازم است موتور هارد تعویض شود یا تعمیر گردد.. تعمیر هاردی که موتور آن در اثر ضربه دچار آسیب شده است، علاوه بر تخصص، نیاز به تجهیزات بویژه ای دارد.

image3 1 - همه آن چیزی که باید در مورد ضربه خوردن هارد بدانید

خراشیده شدن پلاتر

اغلب بدلیل شکستگی یا از دست دادن حالت هد هارد دیسک رخ میدهد که اگر خراشیدگی شدید و در ناحیه های حائز اهمیت SA باشد امکان بازیابی وجود ندارد البته نیاز به بررسی بیشتر دارد که فوق العاده تخصص ویژه ای می طلبد.


 

 

تعمیر هارد را خودتان انجام دهید یا به شرکت­های بازیابی اطلاعات هارد بسپارید؟

هارد یک قطعه­ ی الکترونیکی مکانیکی است که مانند مغز انسان عمل می­کند و اطلاعات را نگهداری می­کند. همانطور که مغز انسان یکی از اعضای حیاتی بدن محسوب می­شود، هارد نیز یکی از اجزای اصلی سیستم به شمار می­رود.

هارد در طول کارکرد خود ممکن است دچار مشکلات مختلف از جمله استهلاک، ضربه خوردن، سوختن و … ­شود. به طوریکه هر کدام از این مشکلات پس از تشخیص صحیح، نیاز به راه­ حل مختص به خود دارند. در نتیجه تعمیر هارد یک کار کاملا تخصصی است و لازم  است حتما به وسیله شرکت­های قابل اعتماد مانند شرکت آکادمی هارد ایران انجام شود. در غیر اینصورت، هر تشخیص نادرست و به کار گرفتن راه­ حل اشتباه، آسیب بیشتری به هارد وارد می­کند و عمل بازیابی اطلاعات را سخت و در بعضی موارد، غیرممکن می­کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *