چگونه افزایش دمای هارد دیسک باعث می شود تا بازیابی اطلاعات الزامی شود؟

1510217832175095077 min 845x321 - چگونه افزایش دمای هارد دیسک باعث می شود تا بازیابی اطلاعات الزامی شود؟

چگونه افزایش دمای هارد دیسک باعث می شود تا بازیابی اطلاعات الزامی شود؟

زمانی که حرارت هارد دیسک بالا می رود، در اصطلاح گفته می شود که سیستم داغ کرده است.باید توجه داشت که هارد دیسک نیز مانند هر قطعه ی الکترونیکی دیگر، حد آستانه ی دمای مشخصی دارد و اگر دمای آن از حد آستانه بگذرد، دچار خرابی می شود. به همین دلیل در صورتیکه برای این مسئله چاره ای اندیشیده نشود، این احتمال وجود دارد که هارد بسوزد و اطلاعات ذخیره شده بر روی آن از دست برود. اما در چنین وضعیتی نیز امکان ریکاوری هارد وجود دارد و نیازی به نگرانی از بابت از دست رفتن اطلاعات نیست.

burned hard disk1 min - چگونه افزایش دمای هارد دیسک باعث می شود تا بازیابی اطلاعات الزامی شود؟

 

حد آستانه ی دمای هارد دیسک چقدر است؟

عادی است که دمای هارد دیسک حین فعالیت خود، بالا رود. اما باید توجه داشت که حداکثر دمای مجاز برای هارد دیسک حدود ۱۴۰ درجه فارنهایت معادل با ۶۰ درجه سانتی گراد است و درصورت بالاتر رفتن این دما، قطعات الکترونیکی هارد دیسک می سوزد و در نهایت بازیابی اطلاعاتاجتناب ناپذیر خواهد بود.

عامل دیگری که بر روی دمای هارد دیسکتاثیر می گذارد، دمای محیط است. در این مورد، محدوده دمای مجاز برای محیط ۲۵ تا ۴۰ درجه سانتی گراد خواهد بود و دمای بیشتر از آن، در افزایش دمای هارد دیسکموثر خواهد بود.

 

چگونه از افزایش دمای هارد دیسک پیشگیری کنید؟

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین، قبل از اینکه به بازیابی اطلاعاتاحتیاج پیدا کنید، به منظور پیشگیری از سوختن هارد دیسکبه دلیل حرارت زیاد، لازم است تا نشانه های داغ شدن هارد را بدانید.

  • زمانی که محل قرار گرفتن هاردلمس می شود، گرمای غیر معمول احساس می گردد.
  • عملیات در حال انجام سیستم، با سرعت کمتری اجرا می شوند.
  • فایل ها خراب می شوند و امکان باز شدن آنها وجود نخواهد داشت.
  • استفاده از هارد دیسکبه بیش از ۱۰۰% می رسد.
  • سیستم به طور خودکار یک صفحه ی آبی رنگ را نمایش می دهد.
  • هنگام باز کردن درایو، اررورهای پی در پی ظاهر می شود.
  • هارد دیسکهنگام کار کردن صدای ناهنجار مانند تق تق تولید می کند.

 

 

چگونه دمای هارد دیسک را کاهش دهید؟

قبل از اینکه هر گونه اقدامیبرایبازیابی اطلاعاتصورت گیرد، لازم است تا هارد دیسکعیب یابی شود. به منظور کاهش دمایهارد دیسکچهار راه حل وجود دارد که می توانید امتحان کنید.

روش اول: کاهش میزان استفاده از منابع سیستم

استفاده از منابع سیستم مانند حافظه و پردازنده موجب می شود تا گرمای هارد دیسک افزایش یابد. از این جهت، قبل از اینکه به بازیابی اطلاعاتنیاز شود، لازم است تا از طریق Task Manager برنامه های اضافی را ببندید تا از این طریق منابع سیستم آزاد شوند و دمای هارد دیسک کمتر شود.

dama min - چگونه افزایش دمای هارد دیسک باعث می شود تا بازیابی اطلاعات الزامی شود؟

روش دوم: بررسی هارد دیسک از نظر ویروسی شدن

توجه داشته باشید که ممکن است بدون اینکه هیچ برنامه ای در حال اجرا باشد، منابع سیستم اشغال شده باشند. در این مواقع به احتمال زیاد هارد دیسکویروسی شده است.حتی در شرایطی که به علت ویروسی شدن هارد دیسکدسترسی به فایل ها امکان پذیر نباشد، باز هم می توان به بازیابی اطلاعاتامیدوار بود.

 

روش سوم: بررسی بدسکتورهای هارد دیسک

یکی از مهم ترین مشکلاتی که ممکن است برای هارد دیسکرخ دهد و بازیابی اطلاعاترا الزامی کند، بدسکتوری شدن است. بد سکتور شدن هارد دیسک مشکلات زیادبی را به وجود می آورد که یکی از آنها افزایش سرعت بارگذاری فایل هاست. این موضوع موجب افزایش دمای هارد دیسک خواهد شد و حفظ اطلاعات را به خطر می اندازد. به منظور بررسی بد سکتور شدن هارد دیسککافی است تا از طریق خط فرمان ویندوز استفاده کنید.

 

روش چهارم: تمیز نمودن هارد دیسک

گرد و غبار گرفتن هارد دیسکموجب افزایش دمای آن خواهد شد. بنابراین پیشنهاد می شود تمیز کردن هارد دیسکرا به شرکت بازیابی اطلاعاتبسپارید تا با استفاده از تجهیزات پیشرفته اقدام به زدودن گرد و غبار هارد دیسک نمایند.

 

بازیابی اطلاعات یا پشتیبان گیری؟

با مشاهده ی هر کدام از نشانه های گفته شده، این احتمال وجود دارد که سیستم خود به خود خاموش شود و دیگر امکان بوت شدن آن وجود نداشته باشد. در این صورت توصیه می شود قبل از اینکه فایل ها از دست بروند از داده های مهم پشتیبان گرفته شود.

اما اگر گرمای هارد دیسک موجب شود تا سیستم به طور خودکار خاموش شود و دیگر امکان بوت شدن سیستم وجود نداشته باشد، لازم است تا برای دستیابی به داده های مهم، بازیابی اطلاعاتانجام شود.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *