ریکاوری هارد سوخته رویا نیست !

image1 1 580x321 - ریکاوری هارد سوخته رویا نیست !

شاید بنابر دلایلی نیاز به ریکاوری هارد سوخته داشته باشید. در این مقاله اطلاعات جالبی در رابطه با عوامل سوختن هارد دیسک عنوان می‌شود. اطلاعات مهم شرکت و یا کارتان را بر روی هارد ذخیره کرده‌­اید؟ و اطمینان دارید که هیچ اتفاقی برای داده­‌ها و اطلاعاتتان نخواهد افتاد. اما حادثه هیچگاه خبر نمی‌­دهد! ممکن است به هر دلیلی هارد بسوزد و اطلاعات مهم­تان از دست برود. در چنین مواقعی چه باید کرد؟ این مشکل قطعا تاثیرات منفی زیادی بر اعتبار و کسب و کارتان خواهد گذاشت. از این رو، ریکاوری هارد می­‌تواند مشکل گشا باشد و دسترسی مجدد به اطلاعات را امکان­پذیر کند.

ریکاوری هارد سوخته، رویا یا حقیقت

البته سوختن هارد یک اصطلاح در بین عموم مردم است که به غیر از سوختن هارد در آتش نمی‌توان از این اصطلاح را استفاده کرد و کاملا اشتباه است. معمولا زمانی که برد هارد دیسک به دلایلی مانند نوسانات برق و همچنین ترکیدن خازن‌ها و غیره می‌سوزد، میتوان از اصطلاح سوختن برد هارد استفاده کرد. برای درک بیشتر در این مطلب ما هم در  آکادمی هارد ایران از این اصطلاح استفاده می‌کنیم که به درک بیشتر مطلب منجر خواهد شد اما بهتر است از اصطلاح خرابی هارد دیسک استفاده کرد.

ریکاوری هارد سوخته 

علت سوختن هارد چیست؟

هارد فضای ذخیره‌­سازی داده‌­ها و اطلاعات است و یکی از مهم­ترین اجزای اصلی سیستم محسوب می­‌شود. در اصل، هارد یک قطعه­ الکترونیکی است. این قطعه امکان دارد در طی عمر مفید خود، دچار خرابی شود. اما یکی از مشکلات جدی که ممکن است برای هارد رخ دهد، سوختن آن است.

عوامل اصلی سوختن هارد دیسک

سوختن هارد می­‌تواند علت­‌های متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال، هنگامی که نوسانات شدید برق رخ می‌­دهد و یا سوکت برق به طور صحیح وارد نشود؛ همینطور، حرارت بیش از اندازه نیز یکی از مواردی است که علتی برای سوختن هارد دیسک در نظر گرفته می­‌شود.

آسیب در قطعات

قطعات هارد از جمله برد، هد و موتور آسیب می‌­بینند و ممکن است برد یا هد بسوزند. به دلیل اینکه موتور هارد برای کارکرد خود از چندین مدار سیم پیچ تشکیل شده است. پس در صورتی‌که هر کدام از این مدارهای سیم پیچ به هر دلیلی قطع شوند، موتور هارد دیسک کار نخواهد کرد. این مورد البته با گوش کردن به هارد دیسک براحتی قابل تشخیص است به این صورت که زمانی که موتور هارد دیسک شروع به چرخش می‌کند با گوش دادن به صدای هارد و صدای چرخش می‌توانیم تشخیص دهیم موتور هارد دیسک کار می‌کند یا خیر. 

انواع هار‌د‌ و نحوه کارکرد آن‌ها

هارد دیسک ها چه نوع اینترنال ، اکسترنال و حتی هارد‌های سرور بصورت مکانیکی کار می‌کنند و اطلاعات بروی پلتر ذخیره می‌شود البته همانطور که می‌دانید SSD‌ها بصورت کاملا الکترونیکی کار می‌کنند و هیچ اجزای مکانیکی در ذخیره و بازخوانی اطلاعات دخیل نیست.

بازیابی اطلاعات هارد سوخته

چطور بفهمیم که هارد سوخته است؟

هنگامی که هارد به هر دلیلی می­‌سوزد، لازم است تا در درجه اول سوختن هارد تشخیص داده شود تا بتوان برای آن به فکر چاره‌ای افتاد. از این رو، می­‌توان از طریق نشانه‌هایی می‌توان فهمید که آیا هارد سوخته است یا خیر. لازم به توضیح است که با انجام روش‌هایی می‌توان ریکاوری هارد سوخته را انجام داد. در صورتی که یکی از نشانه‌های زیر در هارد مشاهده شود، می­‌توان نتیجه گرفت که هارد سوخته است.

علایم هارد سوخته

  • هارد روشن نشود.
  • از هارد دود بلند شود.
  • هارد روشن می­‌شود ولی موتور آن نمی‌­چرخد و صدای ریز و یکنواختی از آن شنیده می­‌شود.

در بعضی موارد، هارد کم کم می­‌سوزد. به همین دلیل ضروری است که هر چه زودتر وضعیت هارد را شناسایی کنید. برای این منظور، نشانه­‌های زیر می­‌تواند در تشخیص چنین مشکلی مفید باشد.

در صورتی که به طور پی در پی هارد شناسایی نشود و یا در زمان فرمت کردن آن به صورت نامتعارف نمایش داده شود، به معنای این است که هارد در حال سوختن است و لازم است تا قبل از اینکه به ریکاوری هارد سوخته احتیاج پیدا کنید از همه اطلاعات روی هارد نسخه پشتیبان تهیه کنید.

 

ریکاوری هارد سوخته

بسته به اینکه سوختن هارد به کدام جزء آن آسیب رسانده است، راه‌­های متفاوتی برای ریکاوری هارد در پیش گرفته می­‌شود. در صورتی که سوختگی هارد ناشی از آسیب رسیدن به قطعات برد الکترونیکی آن باشد، به منظور ریکاوری اطلاعات، قطعات سوخته تعویض و سازگار می‌شود . اگر برد هارد دیسک آسیب دیده باشد برد، برد با برد مشابه تعویض و سازگار می‌شود. بدون سازگاری برد سوخته هارد با برد جدید، هارد دیسک کار نخواهد کرد. در این مرحله عملا اطلاعات قابل دسترس نخواهد بود که البته اگر علم سازگاری برد هارد دیسک را ندارید از این کار جدا خودداری کنید. در حالت دوم اگر به هر دلیلی قطعات داخلی مانند هد یا موتور هارد دیسک به مشکل خورده باشد عملا ریکاوری هارد سوخته با جراحی هارد دیسک امکان پذیر خواهد بود.

 

چرا ریکاوری هارد سوخته را باید به فرد متخصص سپرد؟

همیشه باید کار را به کاردان سپرد. ریکاوری هارد نیز از این قائده مستثنی نیست. در این مواقع لازم است به جای اینکه شخصا با استفاده از نرم ­افزارهای بازیابی اطلاعات اقدام به ریکاوری اطلاعات کنید، انجام ریکاوری را به فرد متخصص بسپارید.

در این راستا، مهندسین نرم‌­افزار و کسانی که خدمات کامپیوتری انجام می‌­دهند، به عنوان متخصص ریکاوری هارد در نظر گرفتهنمی­‌شوند. بلکه منظور از متخصصان ریکاوری هارد کسانی هستند که با علم الکترونیک آشنا هستند و درباره انواع مشکلات هارد اطلاعات دارند. علاوه بر این، به منظور تعویض قطعات سوخته، لازم است تا آرشیو کاملی از قطعات مورد نیاز را در اختیار داشت. از همین رو نیاز است برای ریکاوری هارد سوخته، از بهترین و تخصصی‌ترین ابزار‌های روز دنیا برای بازیابی اطلاعات هارد بهره گرفت.

چگونه هارد سوخته خود را ریکاوری کنیم

ریکاوری هارد سوخته خود را به کجا بسپاریم؟

همانطور که گفته شد، انجام عمل ریکاوری هارد احتیاج به تخصص و تجربه دارد. به همین دلیل لازم است تا در انتخاب محل مناسب برای ریکاوری بسیار دقت به خرج دهید.

شرکت آکادمی هارد ایران با سابقه ­ای چندین ساله، توانسته است تا بین رقبای خود اعتبار بالایی بدست آورد و از این طریق، اعتماد مشتریان را جلب کند. اعتماد و اعتبار شرکت آکادمی هارد ایران موجب شده است تا این شرکت به عنوان محلی قابل اطمینان برای ریکاوری شناخته شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *