ریکاوری | Recovery

هذف از این مقاله

ما در این پست قصد کمک به شما را داریم و مطمئنا با خواندن این مقاله براحتی می توانید مشکلات مربوط به ریکاوری و بازیابی اطلاعات خود را حل کنید و بهترین تصمیم را بگیرید. این مقاله حاصل چندین سال تجربه و مواجهه با مراجعان این شرکت می باشد.

معنی ریکاوری :

افزایش روز افزون حجم اطلاعات و نیاز به ذخیره سازی و بازخوانی سریع اطلاعات یکی از مهمترین و حتی میتوان گفت نیازهای اولیه کاربران کامپوتر میباشد. در اصل ابداع و پیشرفت تکنولوژی کامپیوتر با هدف  ذخیره سازی و بازخوانی اطلاعت میباشد. از این رو در زمان هایی که اطلاعات کاربران به هر دلیلی غیر قابل دسترس میشود نیاز به فرآیند ریکاوری و بازیابی اطلاعات اهمیت ویژه ای خواهد داشت. در یک جمله میتوان ریکاوری را به فرآیند استخراج یا به دست آوردن دوباره اطلاعات تعریف کرد. این اطلاعات میتواند در قالب متن ، تصویر , صوت ، ویدوئو و پایگاه های داده باشد. هدف از ریکاوری در چنین شرایطی کمک به کاربران در جهت یافتن اطلاعات یا استخراج اطلاعات از انبوهی از اطلاعات است. در زمان هایی که حافظه ذخیره سازی که میتواند به شکل مموری ها , هارد دیسک  ها و SSD  ها باشد که دچار مشکل شده اند بهتر است از واژه استخراج اطلاعات استفاده کرد که در این حالت اطلاعات از حافظه خراب استخراج و به حافظه سالم دیگری انتقال می یابد . اطلاعات بیشتر در ویکی پدیا.

انواع ریکاوری :

ریکاوری سخت افزاری

در این نوع ریکاوری که اغلب در جهت استخراج اطلاعات حافظه ها و هارد های سوخته و خراب استفاده میشود . تکنسین حرفه ای ریکاوری میتواند با استفاده از تجهیزات سخت افزاری مانند دستگاه های : PC3000 , Deep Spar , Dolphin , MRT Express  و همچنین محیط استاندارد  کلین روم اطلاعات را از حافظه های خراب ریکاوری و استخراج کنند. تجهیزات بروز فقط در کنار دانش روز میتواند کارساز باشد وجود دستگاه ها یا تجهیزات بروز بازیابی اطلاعات و ریکاوری بدون تکنسین حرفه ای و با تجربه هیچ کاری از پیش نخواهد برد. لازم است بدانید که مراکز یا حتی مغازه هایی را در سطح شهر می بینیم که از نسخه های فرعی این دستگاه ها استفاده می کنند و بدون هیچ دانش فنی و بروزی اقدام به استخراج و ریکاوری اطلاعات مشتریان میکنند که اغلب نه تنها این فرآیند را به درستی انجام نمیشود بلکه اطلاعات مشتریان دچار آسیب جدی میشود که دیگر با هیچ تکنیک و هیچ تجهیزاتی قابل ریکاوری نیست. نکته ای که باید صادقانه به شما گفته شود این است که برای ریکاوری و استخراج اطلاعات از هارد دیسک هایی که دچار مشکلات فیزیکالی شده اند باید حتما از کلین روم استاندارد استفاده شود که میتوان گفت در ایران چندین مرکز بازیابی اطلاعات وجود دارد اما به جرات میتوان گفت حداکثر ۴ شرکت از کلین روم استاندارد استفاده می کند. در صورتی که هارد دیسک در محیطی خارج از محیط کلین روم جراحی شود امکان بازیابی اطلاعات وجود نخواهد داشت و در مواقع خیلی کمی اطلاعات با دشواریها و هزینه های بالاتری ریکاوری میشود که اغلب هم امکان ریکاوری ۱۰۰ درصدی اطلاعات وجود نخواهد داشت پس میتوانیم به شما توصیه کنیم که حتما در مورد مرکز بازیابی اطلاعات و ریکاوری هارد تحقیق کنید تا شاهد از دست دادن اطلاعات خود نباشید.

انواع خرابی و مشکلات هارد ، لینک ها را بخوانید و بهترین راهکار را برای حل مشکل هارد دیسک تان انتخاب کنید

عدم شناسایی هارد دیسک توسط مادربرد در بایوس و در هنگام نصب ویندوز

عدم شناسایی و خرابی های مربوط به هاردهای اکسترنال

انواع خرابی های برد هارددیسک و عدم روشن شدن هارد دیسک به دلیل خرابی برد

کند شدن هارددیسک و نصب نشدن سیستم عامل بروی هارد

S.M.A.R.T (SMART) و خطای F1 در هنگام بالا آمدن هارد دیسک

s.m.a.r.t hard

صدای ناهنجار هارددیسک و هرگونه تق تق و …

ساختار هارد و انواع مدیا (سیلندر) هارددیسک

مشکلات مربوط به بدسکتور هارد دیسک

برداشتن پسورد هارددیسک Remove HDD Password – HDD lock

ضربه خوردن هارد دیسک

دیتکت نشدن هارد سیگیت

دیتکت نشدن هارد سیگیت

seagate hard drive repair recoverycenter.ir

عدم شناسایی هارد لپ تاپ

ریکاوری نرم افزاری :

در این روش اطلاعات یک مدیای ذخیره سازی به دلایلی مختلف حذف شده است. در این روش هارد دیسک یا هر حافظه ی دیگری باید کاملا سالم باشد. اغلب کاربران کامپیوتر طرفدار این روش هستند به این صورت که با نرم افزار های ریکاوری اقدام به بازیابی اطلاعات هارد دیسک یا مدیا های ذخیره سازی خود میکنند. اغلب در زمان حذف یا پاک شدن اطلاعات از این روش استفاده می کنند.

۲ شرط مهم قبل از ریکاوری توسط نرم افزار:

۱- هارد دیسک باید کاملا سالم باشد که برای اطمینان از سالم بودن هارد دیسک میتوانید از نرم افزار های تست سلامت هارد دیسک استفاده کنید.یکی از این نرم افزار ها که میتوانیم به شما پیشنهاد دهیم HDD Tune میباشد.

۲- هارد دیسک نباید دارای بدسکتور باشد . چرا که هارد دیسک در هنگام اسکن نرم افزار بدلیل عدم توانایی در خواندن سکتور های خراب یا اصطلاحا بدسکتور ، دچار هنگ کردن نرم افزار و سیستم شما می شود همچنین باعث عدم موفقیت در ریکاوری فایل های از دست رفته خواهد شد چرا که به هر حال چندین سکتور خراب یا خوانده نشده است. البته در خیلی از مواقع بدلیل پافشاری کاربر در جهت ریکاوری اطلاعات ، به هارد دیسک فشار زیادی وارد می شود و امکان دارد هارد دیسک دیگر شناسایی نشود یا اینکه باعث خرابی هایی مانند هنگ کردن یا نمایش صفحه آبی خواهد شد که این نشانه نماینگر وجود بدسکتور در هارد دیسک است و ناگذیر باید ریکاوری سخت افزاری شود.

اخطار

اگر اطلاعاتتان مهم و حائز اهمیت است پیشنهاد می کنم به هیچ عنوان از نرم افزار های ریکاوری استفاده نکنید. مگر اینکه اطلاعات به اندازه کافی مهم نباشد در این صورت شما مجاز به کسب تجربه خواهید بود.

راهکار های نجات اطلاعات ” ریکاوری “

شناسایی مشکل

دلایل گوناگونی می تواند باعث ناپدید شدن اطلاعات  از هارد دیسکتان شود و شناسایی علت این مشکل در بازیابی اطلاعات اهمیت زیادی دارد. پس چنانچه نمی دانید مشکل هارد چیست و روش مناسبی برای رفع آن ندارید هیچگونه اقدامی بر روی هارد انجام ندهید و از آن استفاده نکیند.

عدم انجام کار غیر اصولی

چنانچه از هارد دیسک صداهای غیر معمول همچون کلیک کردن می شنوید و یا صفحه آبی ویندوز چندین بار نمایان شده است و یا اینکه هارد دیسکتان به طور ناگهانی از کار افتاده است باید سیستم را خاموش کنید و هرگز آن را دوباره روشن نکنید. زیرا اگر با روشن کردن سیستم برای درست کردن آن تلاش کنید مشکل پیچیده تر می شود. به عنوان مثال اگر مشکل از هد هاردیسک باشد اگر سعی کنید از آن استفاده کنید به پلاتر آسیب فیزیکی وارد می کند و به طور دائمی اطلاعات خود را از دست می دهید.

بازیابی اطلاعات را خودتان انجام ندهید

برای بازیابی اطلاعات نرم افزارهای گوناگون و روش های مختلفی برای این کار وجود دارد. اما توصیه می کنیم خودتان اقدامی برای ریکاوری اطلاعات نکنید, چرا که با یک اشتباه اده ممکن است اطلاعات شما به صورت دائمی حذف شود و از بین برود. به طور مثال ممکن است اطلاعاتتان بازنویسی شود و امکان دسترسی به آن را برای همیشه از دست بدهید و یا چنانچه اقدام به ریکاوری هارد دیسک معیوب کنید تحت فشار قرار بگیرد و مشکلات فیزیکی آن چند برابر شود و تشدید شود.

عدم درج اطلاعات جدید هنگام حذف پارتیشن

نعداد زیادی از کاربران این مشکل برایشان پیش آمده است که به دلایل گوناگون به صورت تصادفی اقدام به حذف پارتیشن کرده اند, این اتفاق بیشتر در زمان نصب ویندوز و یا کار با ویندوز رخ می دهد. اگر هنگام نصب ویندوز درایو یا پارتیشن شما حذف شد و اطلاعات درایو برایتان مهم است از دستکاری و یا درج اطلاعات جدید بر روی هارد جدا خوداری کنید, زیرا در صورت دستکاری و ریختن اطلاعات جدید شانس شما برای بازیابی بسیار کم خواهد شد پس بهتر است از دستکاری خودداری کنید.

به مراکز معتبر مراجعه کنید

شاید شما مهارت و تجربه کافی و همچنین تخصص لازم در رابطه با هارد دیسک نداشته باشید, اما مراکز معتبر با افراد متخصص و دوره دیده وجود دارد که می توانند به شما کمک کنند. آکادمی هارد ایران مجموعه ای حرفه ای با تجربه و مهارت کافی و با تجهیزات پیشرفته می تواند راه حل مناسبی برای رفع مشکل هارد دیسک شما باشد.

توصیه ما این است که چنانچه بر روی هارد دیسک خود فایل های حساس و مهم ذخیره کرده اید از آنها پشتیبان تهیه کنید و از آن نگهداری کنید, اما چنانچه این کار را انجام نداده و هارد دیسک شما به مشکل خورد توصیه های بالا را جدی بگیرید و هر چه زودتر هارد دیسکتان را به مراکز معتبر بسپارید تا از دست رفتن کامل اطلاعات جلوگیری کنید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید واقع شده باشد.

نحوه ریکاوری و جراحی هارد دیسک هارد دیسک هیتاچی هلیوم

توجه داشته باشید این ویدئو از سایت یوتیوب آپلود شده و برای اجرای ویدئو نیاز به رفع فیلتر می باشد.

لطفا سئوالات خود را در اینجا مطرح کنید ، با اشتیاق پاسخگوی شما خواهیم بود

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *