Hard disk failure

انواع خرابی های هارد و علت آن

از انواع خرابی هارد دیسک و از جمله مشکلاتی که برای آن‌ها بوجود می‌آید، بدسکتور شدن آن است. هاردهایی که دچار بدسکتوری می‌شوند احتمال زیادی نیاز به بازیابی اطلاعات دارند. البته ذکر این نکته ضروری است که ابتدا باید بازیابی و سپس تعمیر شود. چون هنگام تعمیر اطلاعات هارد پاک می‌شود. همچنین کند شدن هارد از مشکلاتی است که برای آن بوجود می‌آید. بسیاری از کندی‌های هارد قابل رفع می‌باشند و می‌توان اطلاعات آن را بازیابی کرد. از دیگر انواع خرابی‌های هارد که ممکن است به آن دچار شود، هاردهایی هستند که مشکل ماژول دارند و خرابی‌های زیادی را برای هارد ایجاد می‌کنند. گاهی هاردها ضربه می‌بینند که در این صورت مشکل سخت افزاری پیدا می‌کنند و ممکن است قابلیت تعمیر نداشته باشند. اما می‌توان تا حدود زیادی آنها را با جراحی بازیابی کرد. اگر می‌خواهید با انواع خرابی هارد دیسک آشنا شوید با ما در آکادمی هارد ایران همراه باشید.

سوختن هد و موتور هارد

هاردها همچنین ممکن است دچار سوختن برد یا سوختن هد یا موتور هد شوند. در بعضی مواقع ممکن است هارد شناسایی یا دیتکت نشود که می‌تواند به علل مختلف باشد که در مقالات گذشته راجع به آن صحبت کرده‌ایم. در بعضی مواقع ایجاد صدا از هارد مشکلی است که برای آن رخ می‌دهد. همچنین هاردها ممکن است به علت ویروسی شدن اطلاعات خراب شوند که البته اگر اطلاعات آن دستکاری نشود قابل بازیابی خواهند بود. هارد به علل مختلف ممکن است دچار حذف پارتیشن شود. در ادامه به شرح این خرابی‌ها می پردازیم:

بدسکتور هارد دیسک

یکی از شایع‌ترین علل خرابی هارد دیسک، بد سکتور شدن آن است. هد، دو وظیفه در هارد را انجام می‌دهد. یکی نوشتن بر روی آن و دیگری خواندن از روی آن. اگر به دلایلی هد نتواند این وظایف را بر روی سکتور مربوطه انجام دهد، یعنی طبق زمانبندی برای خواندن و نوشتن نتواند این اعمال را در بیشترین زمان ممکن انجام دهد، سیستم آن سکتور را یک سکتور بد در نظر می گیرد و اصطلاحا می‌گویند بدسکتور شده است. ما در آکادمی هارد ایران توانایی بازیابی اطلاعات از این هارد دیسک‌ها را در اختیار داریم.

ریکاوری اطلاعات هارد آسیب دیده

کند شدن هارد

یکی دگیر از دلایل خرابی هارد دیسک، کند شدن هارد است. کندی ممکن است به دلایل گوناگون رخ دهد که باید توسط اشخاص متخصص دلیل آن مشخص شود. خرابی ماژول, پرشدن لیست خرابی و همچنین بدسکتوری می‌تواند از دلایل کندی هارد باشد. از میان هاردهای موجود، کند شدن هارد WD شایع است، که آکادمی هارد ایران راه حل شگفت انگیزی برای آن دارد.

خرابی فریم ور

از دیگر انواع خرابی‌ هارد، دیسک خراب شدن فریم ور هارد دیسک است که مشکلات زیادی برای هارد بوجود می آورد و باعث کندی, دیتکت نشدن, بدسکتوری و… می‌شود. برای رفع این مشکل می‌توان از فرآیند اصلاح ماژول استفاده نمود.

ضربه به هارد دیسک

ضربه خوردن هارد باعث بوجود آمدن خرابی فیزیکی می‌شود، اما در صورتی که با خرابی ظاهری نتوان اطلاعات را استخراج کرد یعنی مشکلی بزرگ برای هارد بوجود آمده و باید با تعویض قطعات و یا جراحی به بازیابی و تعمیر آن پرداخت. باید این نکته را در نظر داشته باشید که هارد ضربه خورده را به سیستم متصل نکنید، زیرا باعث افزایش خرابی هارد دیسک می شود.

خرابی در برد هارد دیسک

همانگونه که در مقاله سوختن برد نیز شرح دادیم، اگر برد هارد دچار مشکل شود و یا بسوزد، در صورتی که تعمیر نشود قابل تعویض است. توصیه می‌کنیم برد هارد را تحت هر شرایطی حتی شکستگی نگه دارید و آن را حفظ کنید زیرا در بعضی موارد ممکن است برای تعمیر یا ریکاوری اطلاعات به اطلاعات برد اصلی نیاز باشد.

 

بازیابی اطلاعات هارد سوخته توسط آکادمی هارد ایران

خرابی هد و موتور

مشکل دیگری که می‌تواند برای باعث خرابی هارد دیسک شود، خرابی هد و یا موتور آن است که می‌توان با تعویض آن‌ها به اطلاعات هارد دسترسی یافت. البته امکان تعمیر در این مورد بسیار کم است و به نوعی ارزش ندارد.

عدم شناسایی

از دیگر انواع خرابی هارد، عدم شناسایی آن است که علت‌های گوناگونی دارد. اطلاعات این گونه دیسک‌ها در بیشتر مواقع قابل بازیابی هستند. طبق تجربه ما هارد دیسک‌های سیگیت بیشتر به این مشکل بر می‌خورند، که البته قابل حل می‌باشد.

حمله ویروسی

گاهی حملات ویروسی به هارد دیسک ممکن است باعث پاک شدن اطلاعات هارد شود و برای آن مشکلاتی بوجود آورد. در این مورد امکان بازیابی اطلاعات وجود دارد اما گاهی ممکن است ویروس باعث ایجاد پیغام فرمت در هنگام باز کردن درایو شود که در این مورد اگر دستور فرمت صادر شود دسترسی به اطلاعات امکانپذیر نیست. پس توصیه ما این است که این پیغام را کنسل کنید و دستور فرمت را نزنید.

حذف شدن پارتیشن

در ادامه شرح انواع خرابی هارد، می‌توان به حذف شدن پارتیشن اشاره نمود. این مشکل اغلب به دست کاربر ایجاد می‌شود که البته اگر مشکل دیگری وجود داشته باشد اطلاعات قابل بازیابی خواهد بود.

کم شدن ظرفیت هارد دیسک

دلایل مختلفی می‌تواند باعث این مشکل شود که این دلایل در مقاله‌ی دیگری مورد بررسی قرار گرفته است. پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید. برای مدیریت بهتر هارد و فضای ذخیره سازی خود پیشنهاد می‌کنیم مقاله مدیریت فضای ذخیره سازی را حتما مورد مطالعه قرار دهید.

جمع بندی

ما در این مقاله به بررسی علل به وجود آمدن خرابی در هارد دیسک‌ها پرداختیم. همچنین در این مقاله به مواردی اشاره کردیم که باعث کاهش خرابی هارد دیسک شود. عموما خرابی هارد دیسک به ندرت اتفاق می‌افتد و در صورتی که هارد دیسک شما دچار مشکل شده باشد می‌توانید آن را به وسیله مراکز تخصصی تعمیر  و بازیابی هارد، به شرایط اول برگردانید.

آیا این نوشته را پسندیدید؟

امتیاز دهی !
[تعداد: ۱ میانگین: ۵]

مهدی یوسفی

امیدوارم مطلب فوق برایتان مفید بوده باشد. لطفا نظر یا سئوال خود را ثپت کنید ما مشتاقانه پاسخگو خواهیم بود.

آموزش و مشکلات

خرابی هاردمشکل هاردمشکلات هارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *