رفع بدسکتور هارد دیسک

بدسکتور چیست ؟ روش تعمیر و رفع بدسکتور هارد

در این مقاله میپردازیم به تعریف سکتور و بدسکتور در هارد دیسک . همچنین ما در این پست بهترین فیلم آموزشی تعمیر و رفع بدسکتور هارد دیسک را در اختیارتان قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.

بدسکتور بر روی هارد دیسک به تعریف ساده  یک دسته کوچکی از فضای ذخیره سازی هارد  ( سکتور ) است. این فضا دارای عیب است. این سکتور خراب به درخواست‌های خواندن یا نوشتن پاسخ نخواهد داد. بدسکتور‌ها می‌توانند روی هاردهای مغناطیسی و همچنین بر روی هاردهای جدید SSD  ایجاد شوند.

در حالت کلی ۲ نوع بدسکتور وجود دارد: نوع اول از آسیبهای فیزیکی نتیجه می‌شوند(physical  یا hard) و نوع دوم از خطاهای نرم افزاری حاصل می‌شوند که قابل تعمیرند. ( logical  یا soft  ) با ما در آکادمی هارد ایران همراه باشید تا اطلاعات لازم و ضروری در رابطه با بدسکتور را کسب نمایید.

بد سکتورهای فیزیکی

فیزیکال بدسکتور به این معنا است که کلاستر یا ناحیه کوچکی بصورت فیزیکالی خراب می‌شود. یکی از دلایل ایجاد این بدسکتور فیزیکی می‌تواند برخورد یا لمس هد باشد. در مواقعی گرد و خاک نیز باعث بدسکتور‌های فیزیکالی می‌شود. این نوع بدسکتور غیر قابل تعمیر است. مگر اینکه اطلاعات شما برایتان حائز اهمیت باشد که در این حالت ما در آکادمی هارد ایران با تنظیمات خاصی اقدام به ریکاوری هارد بدسکتوری می‌کنیم. لازم به ذکر است بدسکتور‌های فیزیکالی ممکن است باعث صدای ناهنجار هارد دیسک شود.

لاجیکال بدسکتور

کلاستر یا ناحیه از از هارد دیسک است که کارکرد مناسبی ندارد. زمانی که سیستم عامل سعی در خواندن سکتور‌ها می‌کند متوجه ایرادی می‌شود این ایراد ناشی از منطبق نبودن ECC  (Error correction code)  است. این ارور  به این معنا است که محتویات سکتور با قالب ECC مطابقت ندارد. در این حالت هارد دیسک این سکتور را به عنوان بدسکتور علامت گذاری می ‌کند. نکته قابل توجه آن که این سکتور با Overwriting  هارد با ۰ یا low level format  قابل تعمیر است. البته Windows disk check tool هم می‌تواند تعمیر بدسکتور لاجیکالی را انجام دهد.

 

تعمیر هارد بد سکتور در آکادمی هارد ایران

دلایل ایجاد بدسکتور فیزیکالی

هارد درایوها ممکن است در همان ابتدا با بدسکتور از کارخانه خارج شوند. نکته قابل توجه آن که این خطاها تنها برای هاردهای قدیمی نیست و معمولا در ساخت هارد‌های اس اس دی هم امکان وجود بد سکتور در زمان ساخت وجود دارد.  به همین دلیل هاردهایی از همان اول با چند سکتور خراب تولید می‌شوند. این هارد‌ها به عنوان سکتور معیوب مشخص می‌شود. عموما کارخانه با عملیات خاصی این بدسکتور‌ها را حذف می‌کند و هارد دیسک را بدون بدسکتور تحویل مصرف کننده می‌دهد.

در هاردها  به دلیل تعداد دفعات بالای خواندن و نوشتن، سکتورها معیوب می‌شوند.

دلایل ایجاد بدسکتور لاجیکالی

بدسکتورهای نرم یا لاجیکالی توسط مشکلات نرم افزاری ایجاد می‌شوند. برای مثال، اگر سیستم شما به طور ناگهانی به علت قطع برق یا کشیده شدن کابل برق خاموش شود، این امکان وجود دارد که هارد درایو در وسط نوشتن یک سکتور خاموش شود. در برخی موارد ممکن است سکتور موجود بر روی هارد حاوی اطلاعاتی باشد که با  error-correction code شان هماهنگ نباشد. در این صورت سکتور به عنوان سکتور معیوب مشخص می‌شود. همچنین ویروس‌ها و نرم افزارهای مخربی که موجب ایجاد مشکل برای سیستم شما می‌شوند، می‌توانند باعث ایجاد بد سکتورهای لاجیکالی و پیشرفت آن‌ها شوند.

از دست دادن اطلاعات 

واقعیت این است که بدسکتورها، حتی مواقعی که به نظر می‌رسد هارد درایو به درستی در حال کار است، می‌توانند پیشرفت کنند و باعث خرابی اطلاعات شما شوند. این یکی از دلایلی است که ضرورت گرفتن بک آپ از اطلاعات را مشخص می‌کند. در واقع تنها با داشتن چند کپی از اطلاعات است که می‌توانیم از خرابی اطلاعات به وسیله بدسکتورها، جلوگیری کنیم.

وقتی کامپیوترتون متوجه یک بدسکتور می‌شود،  در اولین قدم آن سکتور را به عنوان بدسکتور علامت گذاری می‌کند و در آینده هنگام خواندن سکتورها آن سکتور خراب را نادیده می‌گیرد و آن سکتور بد را جا به جا می‌کند.

عدم خرابی هارد با وجود چند بد سکتور

نکته جالب توجه در رابطه با بد سکتور‌ها، ایجاد چند بدسکتور در هارد شما حاکی از خراب شدن و از کار افتادن هارد شما نیست. با این حال اگر هاردتون مداوما با پیشرفت بدسکتورها مواجه شود،  می‌توان گفت هارد شما رو به خرابی می‌رود و باعث خراب شدن اطلاعات هارد  شما می شود. در این مرحله نیاز است که از اطلاعات هارد خودتان بک آپ گیری نمایید و هارد را برای تعیمر به مراکز معتبر ببرید.

چگونگی پیدا کردن بدسکتورها و تعمیر بد سکتور

از آنجایی که خود ویندوز شامل ابزار  a built-in Disk Check tool می‌باشد که می‌تواند هارد را برای یافتن بدسکتورها اسکن کند.

 

آموزش رفع بدسکتور با نرم افزار HDD Regenaretor

نرم افزار HDD Regenaretor یکی از نرم افزار های قدرتمند و پرطرفدار تعمیر بدسکتور است. این نرم افزار تحت ویندوز و تحت DOS است. آموزش ویدئویی تعمیر بدسکتور هارد دیسک در ویدئو زیر مشاهده کنید.

پخش ویدیو

 

حل مشکل بدسکتور هارد در ویندوز ۸

 • انتخاب استارت ویندوز و جستجوی This PC
 • کلیک روی آیکن This PC
 • راست کلیک روی درایور و انتخاب گزینه ی Properties
 • در پنجره ی باز شده برگه Toolsرا کلیک کنید.
 • در بخش Error checking   گزینه ی Check را کلیک کنید.

 

حل مشکل بدسکتور هارد در ویندوز۷

 • تمام برنامه های در حال اجرا را ببندید.
 • از قسمت Start در Computer کلیک کنید.
 • بدسکتور درایوی که میخواهید چک شود را انتخاب کنید.
 • روی دایور کلیک راست کنید و Prpperties را انتخاب کنید.
ریکاوری هارد بد سکتور

ابزار  check disk بعد از اسکن، بدسکتورهای فیزیکی را به عنوان سکتورهای غیر قابل تعمیر علامت گذاری می‌کند و بدسکتورهای لاجیکالی را در دسته قابل تعمیرها قرار می‌دهد تا بتوانیم آنها را دوباره قابل استفاده کنیم. نکته جالب در رابطه با این ابزار این است که اگر ویندوز متوجه مشکلی در عملکرد هارد دیسک شما شود به صورت اتوماتیک این ابزار را اجرا می‌کند.

 

نرم افزار‌های اسکن بد سکتور در لینوکس و دیگر سیستم عامل‌ها

بقیه سیستم عامل‌ها مثل لینوکس و OS  دارای ابزار مختص به خود با همین قابلیت هستند.

بد سکتورها در اصل بخشی از واقعیت هارد دیسک‌ها هستند پس هیچ دلیل برای وحشت یا ترس شما در مواجهه با این گونه مشکلات وجود ندارد با این حال همیشه برای اطمینان خاطر خودتون چند کپی از اطلاعاتتون داشته باشید. این کپی برداری از محتوا شما از بازیابی اطلاعات بی‌نیاز می‌کند.

ریکاوری هارد بدسکتوری

ما روش های مختلفی بصورت مرحله به مرحله به شما آموزش دادیم . هارد دیسک ها پیچیده گی خاصی دارند و شاید با این تکنیک ها تعمیر نشوند . در این برای تعمیر هارد بدسکتوری یا ریکاوری اطلاعات نیاز به تخصص و ابزاز آلات پیشرفته است.

آکادمی هارد ایران با علم کامل به علل‌های ایجاد بدسکتور در انواع هارد دیسک‌ها می‌تواند ریکاوری هارد بدسکتوری را به راحتی انجام دهد. البته تنظیمات خاص و شناخت رفتار‌های هارد دیسک در مواجه با بدسکتور لازمه این کار خواهد بود. با این وجود اگر با توجه به مطالب بالا حدس می‌زنید که هارد دیسک شما بدسکتوری شده است نگران نباشید ما اطلاعات شما را بازیابی خواهیم کرد. کافیست هارد دیسک خود را به دفتر آکادمی هارد ایران بسپارید و اطلاعات خود را بدون کم و کاست از ما تحویل بگیرد.

بازیابی اطلاعات هارد بد سکتور

رفع بدسکتور هارد

اگر هارد دیسک شما دچار بدسکتور شود ما  با چند متد خاص بدسکتور هارد دیسک شما را از بین می‌بریم و دوباره شما می‌توانید هارد دیسک خود را مورد استفاده قرار دهید.  این امر باعث کاهش هزینه‌ی شما می‌شود. در کانون هارد ایران هارد دیسک‌های بدسکتوری تعمیر می‌شوند که ارزش تعمیر داشته باشند به زبان ساده اگر هارد دیسک شما دچار بدسکتور فیزیکالی شده باشد هارد شما ارزش تعمیر ندارد. به این معنا حتی اگر تلاش بیش از حد برای تعمیر شود و  پس از صرف این تلاش  هارد شما تعمیر هم شود نمی‌توان آن را  هارد مطئمنی تلقی کرد. از همین رو آکادمی هارد ایران به شما پیشنهاد می‌کند که از این کار صرف نظر کنید. ما هاردی را تعمیر می‌کنیم که ارزش تعمیر داشته باشد و علم به این داشته باشیم که این هارد دیسک برای شما کار خواهد کرد.

اگر نیاز به تعمیر کامل هارد دیسک دارید میتوانید از خدمات تعمیر هارد شرکت آکادمی هارد ایران استفاده کنید. هارد دیسک شما بصورت کاملا حرفه ای تعمیر خواهد شد.

جمع بندی

در این مقاله از آکادمی هارد ایران به بررسی علل به وجود آمدن بدسکتور در هارد دیسک‌ها پرداخیتم. گفتیم که امکان دارد این بدسکتور در  کارخانه به وجود آید. از همین رو نیاز است قبل از مورد استفاده قرار دادن هارد با نرم افزار‌های موجود اقدام به تست بدسکتور هارد نمایید

آیا این نوشته را پسندیدید؟

امتیاز دهی !
[تعداد: ۲۷ میانگین: ۳.۷]

مهدی یوسفی

امیدوارم مطلب فوق برایتان مفید بوده باشد. لطفا نظر یا سئوال خود را ثپت کنید ما مشتاقانه پاسخگو خواهیم بود.

آموزش و مشکلات

آموزش رفع بدسکتور هاردبازیابی اطلاعات هارد بدسکتور شدهبدسکتوربدسکتور چیستبدسکتور گیریبدسکتور گیری هاردبدسکتور گیری هارد اکسترنالبدسکتور هاردبدسکتور هارد چیستبدسکتور یعنی چیبدسکتوریبدسکتوری گیری هاردبدسکتوری هاردبهترین برنامه بدسکتور گیری هاردتست بدسکتور هاردرفع بدسکتور هاردرفع بدسکتور هارد اکسترنالرفع بدسکتور هارد دیسکرفع بدسکتوریرفع مشکل بد سکتور شدن هاردرفع مشکل بد سکتور فلش مموریرفع مشکل بد سکتور هاردرفع مشکل بد سکتور هارد اکسترنالرفع مشکل بد سکتور هارد دیسکرفع مشکل بدسکتورریکاوری هارد بدسکتوریطریقه تعمیر بدسکتور هاردگرفتن بدسکتور هاردنرم افزار رفع مشکل بد سکتور

۲ دیدگاه

 • سلام وقت بخیر
  هارد ایکسترنال مای پاسپورت ۱ ترابایت دارم که خیلی کند شده و خیلی دیر لود میشه و وقت فیلم نگاه کردن مرتب گیر ده پانزده ثانیه ایی میکنه و حتی بیشتر ، زیاد به تی وی وصلش میکردیم و وقتی تی وی روشن بود جدا و وصلش میکردم ، میشه درستش کرد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *