ریکاوری هارد سوخته رویا نیست !

ریکاوری هارد سوخته رویا نیست !

به نظر شما ریکاوری هارد سوخته امکان پذیر است؟ با ما همراه باشید.

اطلاعات مهم شرکت و یا کارتان را بر روی هارد ذخیره کرده ­اید و اطمینان دارید که هیچ اتفاقی برای داده­ ها و اطلاعاتتان نخواهد افتاد. اما حادثه هیچگاه خبر نمی­دهد! ممکن است به هر دلیلی هارد بسوزد و اطلاعات مهم­تان از دست برود. در چنین مواقعی چه باید کرد؟ این مشکل قطعا تاثیرات منفی زیادی بر اعتبار و کسب و کارتان خواهد گذاشت. از این رو، ریکاوری هارد یا ریکاوری هارد سوخته می­تواند مشکل گشا باشد و دسترسی مجدد به اطلاعات را امکان­پذیر کند.

البته سوختن هارد یک اصطلاح در بین عموم مردم است که البته به غیر از سوختن هارد در آتش نمیتوان این اصطلاح را استفاده کرد و کاملا اشتباه است . معمولا زمانی که برد هارد دیسک به دلایلی مانند نوسانات برق و همچنین ترکیدن خازن ها و … آسیب ببیند، میتوان از اصطلاح سوختن برد هارد استفاده کرد. برای درک بیشتر این مطلب، ما نیز از این اصطلاح استفاده خواهیم کرد، اما بهتر است از اصطلاح خرابی هارد دیسک استفاده شود.

علت سوختن هارد چیست؟

هارد فضای ذخیره­ سازی داده­ ها و اطلاعات و یکی از مهم­ترین اجزای اصلی سیستم محسوب می­شود. در اصل، هارد یک قطعه­‌ی الکترونیکی است و قطعا در طی عمر مفید خود، دچار خرابی می‌شود. اما یکی از مشکلات جدی که ممکن است برای هارد رخ دهد، سوختن آن است.

سوختن هارد می­تواند علت­‌های متفاوتی داشته باشد. به عنوان مثال، هنگامی که نوسانات شدید برق رخ می­دهد و یا سوکت برق به طور صحیح وارد نشود؛ همینطور، حرارت بیش از اندازه نیز یکی از مواردی است که علتی برای سوختن هارد دیسک در نظر گرفته می­شود. قطعات هارد از جمله برد، هد و موتور آسیب می­بینند و ممکن است برد یا هد  بسوزند. به دلیل اینکه موتور هارد برای کارکرد خود از چندین مدار سیم پیچ تشکیل شده است، پس در صورتیکه هر کدام از این مدارهای سیم پیچ به هر دلیلی قطع شوند، موتور هارد دیسک کار نخواهد کرد، که البته با گوش کردن به هارد دیسک براحتی قابل تشخیص است. به اینصورت که زمانی که موتور هارد دیسک شروع به چرخش میکند با گوش دادن به صدای هارد و صدای چرخش میتوانیم تشخیص دهیم موتور هارد دیسک کار میکند یا خیر.

هارد دیسک‌ها چه نوع اینترنال ، اکسترنال و حتی هارد‌های سرور بصورت مکانیکی کار میکنند و اطلاعات بروی پلتر ذخیره میشود. البته همانطور که میدانید SSD  ها بصورت کاملا الکترونیکی کار میکنند و هیچ اجزای مکانیکی در ذخیره و بازخوانی اطلاعات دخیل نیست.

چطور بفهمیم که هارد سوخته است؟

هنگامی که هارد به هر دلیلی می­سوزد، لازم است تا در درجه اول سوختن هارد تشخیص داده شود تا بتوان برای آن به فکر چاره افتاد. از این رو، می­توان از طریق نشانه­‌هایی به اینکه آیا هارد سوخته است یا خیر، پی برد. در صورتیکه یکی از نشانه­ های زیر در هارد مشاهده شود، می­توان نتیجه گرفت که هارد سوخته است:

  • هارد روشن نمی­شود.
  • از هارد دود بلند شود.
  • هارد روشن می­شود ولی موتور آن نمی­چرخد و صدای ریز و یکنواختی از آن شنیده می­شود.

در بعضی موارد، هارد کم کم می­سوزد؛ به همین دلیل ضروری است که هر چه زودتر وضعیت هارد را شناسایی کنید. برای این منظور، نشانه­‌های زیر می­تواند در تشخیص چنین مشکلی مفید باشد.

در صورتیکه به طور پی در پی هارد شناسایی نشود و یا در زمان فرمت کردن آن به صورت نامتعارف نمایش داده شود، به معنای این است که هارد در حال سوختن است و لازم است تا قبل از اینکه به ریکاوری اطلاعات احتیاج پیدا کنید از همه اطلاعات روی هارد نسخه پشتیبان تهیه کنید.

آیا اطلاعات روی هارد سوخته را می­توان ریکاوری کرد؟

بسته به اینکه سوختن هارد به کدام جزء آن آسیب رسانده است، راه‌­های متفاوتی برای ریکاوری هارد در پیش گرفته می­شود. در صورتیکه سوختگی هارد ناشی از آسیب رسیدن به قطعات برد الکترونیکی آن باشد، به منظور ریکاوری اطلاعات، قطعات سوخته تعویض و سازگار میشود . اگر برد هارد دیسک آسیب دیده باشد، برد مشابه تعویض و سازگار میشود. بدون سازگاری برد سوخته هارد با برد جدید هارد دیسک کار نخواهد کرد و عملا اطلاعات قابل دسترس نخواهد بود. که البته اگر علم سازگاری برد هارد دیسک را ندارید از این کار جدا خودداری کنید. در حالت دوم اگر به هر دلیلی قطعات داخلی مانند هد یا موتور هارد دیسک به مشکل خورده باشد، عملا بازیابی اطلاعات با جراحی هارد دیسک امکان پذیر خواهد بود.

چرا ریکاوری هارد سوخته را باید به متخصص سپرد؟

همیشه باید کار را به کاردان سپرد. ریکاوری هارد نیز از این قائده مستثنی نیست و لازم است به جای اینکه شخصا با استفاده از نرم ­افزارهای بازیابی اطلاعات اقدام به ریکاوری اطلاعات کنید، انجام ریکاوری را به متخصص بسپارید.

در این راستا، مهندسین نرم ­افزار و کسانی که خدمات کامپیوتری انجام می­دهند، به عنوان متخصص ریکاوری هارد در نظر گرفته نمی­شوند؛ بلکه منظور از متخصصان ریکاوری هارد کسانی هستند که با علم الکترونیک آشنا هستند و درباره انواع مشکلات هارد اطلاعات دارند. علاوه براین، به منظور تعویض قطعات سوخته، لازم است تا آرشیو کاملی از قطعات مورد نیاز را در اختیار داشت و به منظور ریکاوری اطلاعات، از بهترین و تخصصی­ ترین ابزار های روز دنیا برای بازیابی اطلاعات هارد بهره گرفت.

ریکاوری هارد خود را به کجا بسپارید؟

همانطور که گفته شد، انجام عمل ریکاوری هارد احتیاج به تخصص و تجربه دارد.به همین دلیل لازم است تا در انتخاب محل مناسب برای ریکاوری بسیار دقت به خرج داد.

شرکت آکادمی هارد ایران با سابقه ­ای چندین ساله، توانسته است تا بین رقبای خود اعتبار بالایی بدست آورد و از این طریق،اعتماد مشتریان را جلب کند. اعتماد و اعتبار شرکت آکادمی هارد ایران موجب شده است تا این شرکت به عنوان یک محل قابل اطمینان برای ریکاوری شناخته شود.

آیا این نوشته را پسندیدید؟

امتیاز دهی !
[تعداد: ۱ میانگین: ۱]

مهدی یوسفی

امیدوارم مطلب فوق برایتان مفید بوده باشد. لطفا نظر یا سئوال خود را ثپت کنید ما مشتاقانه پاسخگو خواهیم بود.

آموزش و مشکلات

ریکاوری اطلاعات هارد سوختهریکاوری هارد سوختهطریقه بازیابی اطلاعات هارد سوختههارد سوخته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *