هارد سوخته

ریکاوری بازیابی اطلاعات هارد سوخته

برای درک بهتر باید نخست به دو نکته حائز اهمیت  توجه کنیم :

اول اینکه هارد سوخته ای وجود ندارد مگر اینکه آتش سوزی رخ داده باشد تا بتوان گفت هارد سوخته است در جهت اینکه در این زمان بتوانیم از واژه بازیابی اطلاعات هارد سوخته یا ریکاوری هارد سوخته استفاده کنیم. در غیر از آتش سوزی زمانی میتوانیم از این اصطلاح استفاده کنیم که برد هارد سوخته باشد یا هد هارد دیسک سوخته باشد اما این جمله عامیانه وجود دارد.

هارد سوخته چه نشانه ای دارد؟

نوسانات برق یا برعکس زدن سوکت برق یا Power  هارد می تواند باعث سوختگی و خرابی برد هارد دیسک شود که در این صورت ۲ نشانه وجود دارد ۱- بلند شدن دود از برد هارد ۲- روشن نشدن هارد دیسک که در اینصورت موتور هارد دیسک به هیچ عنوان گردش نخواهد کرد البته عدم گردش موتور هارد دیسک دلایل دیگری نیز دارد اما در صورتی که مطمئن هستیم که برد هارد خراب یا سوخته است می توان گفت دلیل اصلی این است.

دلایلی که باعث خرابی یا سوختن هارد دیسک میشود؟

۱- اتصال اشتباه هارد دیسک به کابل برق پاور یا همان منبع تغذیه که بیشتر در هارد دیسک های اینترنال اتفاق می افتد و باعث سوختن و در اکثر مواقع بلند شدن دود از هارد دیسک می شود.

۲- نوسانات برق در پورت USB سیستم های خانگی یا لپ تاپ ها

۳- بروز اتصالی هنگام برخورد قطعات فلزی و رسانا که بیشتر در هارد های اکسترنال رخ می دهد و درنتیجه جک یو اس بی و برد هارد دیسک آسیب می بیند.

۴- قطع اتصال هارد دیسک های اکسترنال در زمان جدا کردن هارد یا در زمان وصل هارد دیسک

۵- خرابی و سوختن برد هارد  دیسک در اتفاقاتی مثل ریختن آب و مایعات که بیشتر در لپ تاپ ها اتفاق می افتد.

۶- حرارات بیش از اندازه که بیشتر در مواقع استفاده هارد دیسک در محیط های گرم ایجاد میشود و باعث خرابی برد و حتی سایر قطعات فیزیکالی هارد می شود

برد هارد سوخته

دلیل سوختن و خراب شدن هارد

هارد نیز مانند قطعات دیگر الکترونیکی به خودی خود خراب می شود و حتما نمیتوان گفت که ضربه خوردن به هارد دیسک باعث خراب شدن هارد دیسک می شود. هارد ها هم مثل قطعات دیگر طول عمری دارند که این طول عمر را میتوان بین ۳ تا ۵ سال تخمین زد که این نیز بستگی به نحوه نگهداری و کیفیت هارد دیسک بستگی دارد. برای درک بهتر این موضوع میتوانید به چرا هارد دیسک خراب می شود سر بزنید و از این مطالب استفاده کنید.

آیا هارد سوخته تعمیر میشود؟

برای جواب این سئوال ابتدا باید مشکل هارد شناسایی شود. بسته به مشکل هارد سوخته می توان گفت که هارد با موفقیت تعمیر می شود یا خیر . خبر خوب این است که در اغلب موارد هارد سوخته تعمیر میشود. متخصصین آکادمی هارد ایران با تست دقیق مشکل را شناسایی و با نهایت دقت شروع به تعمیر هارد خواهند کرد.

خدمات ریکاوری و بازیابی اطلاعات هارد سوخته با بروزترین تجهیزات و متخصصین با تجربه

نحوه ریکاوری هارد سوخته

نحوه بازیابی اطلاعات هارد سوخته بستگی به مشکل ایجاد شده دارد . هارد به دو صورت فیزیکالی و لاجیکالی خراب میشود . قسمت های فیزیکالی میتوان به قطعات مکانیکی و فیزیکی موجود در هارد دیسک اشاره کرد مانند : موتور هارد دیسک ، هد ، دیسک یا همان پلاتر ها که اطلاعات روی این سطوح مغناطیسی ذخیره می شود و قسمت لاجیکالی را میتوان سیستم عامل و نرم افزار هارد دیسک را گفت که مهمترین آن فریم ور هارد دیسک است .

فریم ور هارد دیسک به تنهایی میتواند تمام اجزای سیستم هارد دیسک را دچار خرابی کند . خرابی فریم ور یعنی خرابی مغز هارد برای کنترل عمل نوشتن و خواندن اطلاعات . اگر حتی قطعات فیزیکالی هارد دیسک هم خراب نباشد اگر فریم ور دچار نقص یا خرابی شود هارد دیسک نشانه های از خود بروز خواهد داد که در نگاه کاربر یا افراد غیر متخصص مبنی بر خرابی قطعات مکانیکی و فیزیکالی هارد باشد.

بنابراین اگر اطلاعات تان مهم است فقط این کار را به تکنسین هایی بسپارید که حداقل هزاران بار هارد تست و بازیابی کرده باشند چرا که بازیابی اطلاعات هارد سوخته و خراب بسیار پیچیده است و اصلا کار مهندسین نرم افزار یا بیزینس هایی نیست که چندین خدمات را ارائه میدهند و بازیابی اطلاعات را هم به صورت دست و پا شکسته انجام میدهند.

نحوه بازیابی اطلاعات هارد سوخته
بازیابی اطلاعات هارد سوخته

به صورت کلی میتوان گفت سه عامل میتواند در موفقیت بازیابی اطلاعات و ریکاوری هارد سوخته شما نقش داشته باشد :

 موفقیت = متخصص با تجربه + تجهیزات روز دنیا + کلین روم استاندارد 

اگر راه های مختلفی برای حل مشکل و بازیابی اطلاعات هارد سوخته امتحان کرده اید و نتیجه مطلوبی نگرفته اید به نکات زیر دقت کنید.

  • بازیابی اطلاعات هارد سوخته بسیار پیچیده است که باید حتما توسط متخصص با تجربه انجام شود.
  • تجهیزات روز و دستگاه های قوی از ملزومات اولیه می باشد که بدون آن عملا ریکاوری هارد سوخته امکان پذیر نیست.
  • کلین روم استاندارد که محیطی است برای بازکردن درپوش هارد است که عاری از هرگونه گرد و غبار است که در صورتی که این عمل در هوای آزاد انجام شود مطمئن باشید اطلاعاتتان نابود خواهد شد چرا که سطح پلاتر و هد بسیار کم است و وجود ذره ای ریز گرد و غبار که اصلا دیده نمیشود باعث گیر کردن هد روی سطح پلاتر می شود و شکاف عمیقی روی سطح دیسک ایجاد میکند که در نهایت بازیابی اطلاعات را غیر ممکن می کند .
  • به جرات می توان گفت در ایران کمتر از ۴ مرکز وجود دارد که کلین روم استاندارد دارند پس دقت کنید که دچار اشتباه نشوید.

چرا باید ما را انتخاب کنید؟

امنیت اطلاعات

اطلاعات شما کاملا تضمین می شود . این شرکت تحت نظارت نهادهای نظارتی فعالیت می کند.

سریع ترین خدمات

به کمک مهندسین با تجربه و بهرمندی از تجهیزات روز دنیا میتوانیم ارائه کننده سریعترین خدمات باشیم.

تخصص و تعهد

سال ها تجربه و بهره مندی از جدیدترین متد های تعمیر و بازیابی اطلاعات هیچ مشکلی را بی راه حل نمی گذارد

مراحل کار ما

فقط در ۴ گام ساده اطلاعات و حافظه شما قابل تحویل است 🙂

۱.

تست و آنالیز اولیه

تشخیص نیمی از درمان است بنابراین قطعه شما سریع و بطور کامل آنالیز خواهد شد

۲.

ارائه بهترین راه حل

در این مرحله بهترین راه حل ، کمترین زمان و به صرفه ترین هزینه برآورد و اعلام خواهد شد

۳.

فرآیند بازیابی اطلاعات

متخصصین با تجربه ما ، با نهایت دقت و سرعت عمل اطلاعات را استخراج یا بازسازی خواهند کرد.

۴.

تحویل اطلاعات

قطعه تعمیر شده یا اطلاعات بازیابی شده را چک و در صورت تایید هزینه را پرداخت خواهید کرد

سئوالاتی که شاید در ذهن داشته باشید !

ریکاوری بصورت سخت افزاری انجام می شود یا نرم افزاری ؟

بازیابی اطلاعات هارد سوخته و خراب به نسبت مشکلی که بعد از آنالیز و تست کارشناسان قابل تشخیص است بصورت سخت افزاری و نرم افزاری انجام خواهد شد و این دو هیچ گاه از هم جدا نیستند .

دلیل خراب شدن هارد دیسک چیست؟

هارد دیسک مانند قطعات دیگر کامپیوتر دچار مشکلات و خرابی می شود . دلایل متعددی مبنی بر خرابی هارد وجود دارد. بعد از تست هارد دیسک می توان دلیل بوجود آمده را شرح داد. لطفا برای اطلاعات بیشتر به : چرا هارد خراب میشود مراجعه کنید.

چه فاکتور هایی در انتخاب مرکز بازیابی اطلاعات مهم است؟

در قدم اول برای بازیابی اطلاعات یا تعمیر هارد دیسک باید بدنبال یه مرکز بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد دیسک خوب و مطمئن باشیم. فاکتور های زیر حائز اهمیت است:

  1.   تخصص افراد و کارکنان شرکت بازیابی اطلاعات و تعمیر هارد دیسک
  2. مطمئن بودن مرکز بازیابی اطلاعات ، البته مراکز بازیابی اطلاعات در ایران به لطف خداوند مطمئن هستند و تا الان هیچ موردی مبنی بر سئو استفاده از اطلاعات دیده نشده است .
  3.  یکی از فاکتور های اساسی ، انتخاب مرکزی است که فقط خدمات هارد دیسک ارائه می دهند.
بهترین راه برای حفظ اطلاعات چیست؟

بهترین راه پیشگیری است میتوانید به مقاله روش های حفظ اطلاعات مراجعه فرمایید.

میخواهید بیشتر بدانید !؟

مشکلات رایج

مشکلات رایج حافظه ها

بلاگ آموزش

آموزش ها

نرم افزار