مشکل دیتکت نشدن هارد دیسک را خودتان حل کنید

image4 845x321 - مشکل دیتکت نشدن هارد دیسک را خودتان حل کنید

پردازنده ی سیستم همانند مغز انسان وظیفه ی پردازش را بر عهده دارد و هارد دیسک همانند حافظه انسان تمامی داده ها و اطلاعات را نگهداری می نماید. بر این اساس، پردازنده بدون وجود هارد دیسک عملا کارایی نخواهد داشت. حال دیتکت نشدن هارد دیسک را تصور کنید. چه می کنید؟ در ادامه این مطلب چگونگی حل این مشکل آموزش داده شده است؛ پس نگران فایل هایتان نباشید.

not detected hard disk1 min - مشکل دیتکت نشدن هارد دیسک را خودتان حل کنید

علت دیتکت نشدن هارد دیسک چیست؟

این امکان وجود دارد که هارد دیسک به علل مختلف شناسایی نشود و برای دسترسی مجدد به فایل ها، بازیابی اطلاعات لازم باشد. اما چه دلایلی ممکن است باعث دیتکت نشدن هارد دیسک شود؟ در ادامه به معرفی برخی از علت های رایج دیتکت نشدن هارد دیسکپرداخته شده است:

با وجود اینکه علت های مختلفی ممکن است موجب دیتکت نشدن هارد دیسک شوند، تشخیص علت اصلی که باعث بروز این مشکل شده است بسیار مهم است. پس از حصول اطمینان از علت دیتکت نشدن هارد دیسک، لازم است بدانید که چگونه مشکل مربوط به دیتکت نشدن هارد دیسکرا بر طرف کرده تا از این طریق بتوان در صورت نیاز ریکاوری را انجام داد.

از این جهت در ادامه نحوه ی تشخیص هر کدام از علت های گفته شده برای دیتکت نشدن هارد دیسک بررسی شده است و نحوه ی حل کردن آن ها توضیح داده شده است. ادامه مطلب را از دست ندهید.

اما هر کدام از این مشکلات به چه نحوی قابل تشخیص هستند و چگونه قابل رفع هستند در ادامه به طور مفصل توضیح داده شده است.

 

دیتکت نشدن هارد دیسک را چگونه حل کنید؟

هنگامی که هارد اینترنال را به سیستم متصل می شود، این احتمال وجود دارد که هارد دیسک به هر دلیلی در BAIOS سیستم شناسایی نشود. برای برطرف کردن این مشکل، مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.

 

باید توجه داشت که در بعضی از مادربردها به طور پیش فرض پورت های استفاده نشده در BAIOS غیرفعال هستند. این موضوع می تواند یکی از علت های دیتکت نشدن هارد دیسکبه حساب بیاید. از این رو، لازم است تا به بخش BAIOS رفته و گزینه ی مربوطه را فعال نمایید.

روش دسترسی به BAIOS، در سیستم های مختلف متفاوت است. هنگامی که سیستم در حال روشن شدن می باشد، پیامی مبنی بر ورود به بخش BAIOS یا CMOS Setup ظاهر می شود که از طریق آن می توان به BAIOS سیستم دسترسی پیدا کرد.

bios hard orig min - مشکل دیتکت نشدن هارد دیسک را خودتان حل کنید

علت دیگری که می تواند موجب دیتکت نشدن هارد دیسک شود این است که اتصالات مربوط به کابل بر روی مادربرد آسیب دیده باشند. در این شرایط برای رفع مشکل دیتکت نشدن هارد دیسکلازم است تا اتصالات معیوب با اتصالات سالم جایگزین شوند.

hddinstall satainstall - مشکل دیتکت نشدن هارد دیسک را خودتان حل کنید

اگر با تعویض کابل هنوز هم مشکل دیتکت نشدن هارد دیسک بر جای خود باقیست، اینطور نتیجه گیری می شود که علت چیز دیگری است.

ممکن است دلیل دیتکت نشدن هارد دیسکاین باشد که درواقع هارد دیسک از چرخش افتاده است. این مشکل معمولا زمانی اتفاق می افتد که هارد دیسک انرژی قدرت کافی برای چرخش را نداشته باشد که این مورد ناشی از خرابی برد هارد دیسک یا موتور هارد دیسک میباشد.

به منظور اطمینان یافتن از اینکه دیتکت نشدن هارد دیسکبه دلیل متوقف شدن حرکت چرخشی آن است یا خیر، مراحل زیر را دنبال کنید.

یک بار سیستم را خاموش و سپس روشن کنید و بررسی نمایید که آیا هارد دیسک شروع به چرخیدن می کند یا خیر. اگر با لمس کردن هارد، لرزش محسوسی را تشخیص دادید، به این معناست که هارد دیسک در حال چرخش است. در غیر اینصورت علت دیتکت نشدن هارد دیسکاحتمالا نچرخیدن هارد دیسک است.راه دیگری که برای تشخیص این موضوع وجود دارد، شنیدن صدای چرخش هارد دیسک در هنگام روشن شدن سیستم است.

برای اینکه بتوانید دقیق تر صدای چرخش هارد دیسک را تشخیص دهید توصیه می شود مراحل زیر را در پیش بگیرید:

  1. سیستم را خاموش کنید.
  2. تا حد امکان محیط را ساکت نگه دارید.
  3. سیم برق را بررسی کرده و همچنین از اتصال سیم برق به سیستم مطمئن شوید.
  4. اطمینان حاصل کنید که هیچ CDو یا DVDدرون سیستم قرار ندارد.
  5. سیستم را روشن کنید.

 

مورد دیگری که احتمال دارد علتی برای دیتکت نشدن هارد دیسک باشد، مشکل منبع تغذیه ی سیستم است که انرژی برق مورد نیاز برای حرکت هارد دیسک را تامین نمی کند.

برای بررسی این موضوع کافی است تا هارد دیسک را به صورت یک هارد اکسترنال به سیستم دیگری متصل نمایید تا از این موضوع اطمینان حاصل کنید.

اگر از چرخش موتور هارد دیسک خود مطمئن شدید که این نیز در هاردهای اکسترنال هم صدق میکند پس میتوانید نتیجه بگیرید که به احتمال قوی برد و موتور هارد دیسک شما سالم است اما چرا از کلمه به احتمال قوی استفاده کردیم ، دلیل آن است که همیشه نیاز به تجربه زیادی است برای تشخیص صدا است ولی در اینجا ما به شکل کاملا ساده توضیح دادیم .

اگر به هر دلیلی از کارکرد فیزیکی هارد دیسک خود اطمینان پیدا کردید مشکل میتواند چیز دیگری باشد. معمولا خرابی های فریم وری و ضعف هد از عمده ترین دلایل شناسایی نشدن و همان دیتکت نشدن هارد های اکسترنال یا اینترنال است که رفع کردن این مشکلات نیاز به تخصص و همچنین ابزار آلات پیشرفته ای دارد که میتوانید با مراجعه به آکادمی هارد ایران نسبت به حل مشکل خود اقدام کنید ، با روی گشاده آماده خدمت رسانی به هموطنانمان هستیم.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *