مشکل دیتکت نشدن هارد دیسک را خودتان حل کنید

image4 845x321 - مشکل دیتکت نشدن هارد دیسک را خودتان حل کنید

پردازنده ی سیستم همانند مغز انسان وظیفه‌ی پردازش را بر عهده دارد.  هارد دیسک همانند حافظه انسان تمامی داده ها و اطلاعات را نگهداری می نماید. بر این اساس، پردازنده بدون وجود هارد دیسک عملا کارایی نخواهد داشت. حال دیتکت نشدن هارد دیسک را تصور کنید. چه می کنید؟ در ادامه این مطلب چگونگی حل این مشکل آموزش داده شده است. پس نگران فایل هایتان نباشید.

دیتکت نشدن هارد دیسک توسط سیستم

علت دیتکت نشدن هارد دیسک چیست؟

این امکان وجود دارد که هارد دیسک به علل مختلف شناسایی نشود.  برای دسترسی مجدد به فایل‌ها، بازیابی اطلاعات لازم باشد. اما چه دلایلی ممکن است باعث دیتکت نشدن هارد دیسک شود؟ در ادامه به معرفی برخی از علت های رایج دیتکت نشدن هارد دیسک پرداخته شده است.

عوامل عدم شناسایی هارد دیسک

دیگر عوامل تاثیرگذار در عدم شناسایی هارد دیسک

 علت‌های مختلفی ممکن است موجب دیتکت نشدن هارد دیسک شوند. تشخیص علت اصلی که باعث بروز این مشکل شده است بسیار مهم است. پس از حصول اطمینان از علت دیتکت نشدن هارد دیسک، لازم است بدانید که چگونه مشکل مربوط به دیتکت نشدن هارد دیسک را بر طرف کنید. آگاهی از چگونگی به شما کمک خواهد کرد تا  ریکاوری را به صورت اصولی انجام دهید.

دیتکت نشدن هارد دیسک در بایوس سیستم

از این جهت در ادامه نحوه‌ی تشخیص هر کدام از علت‌های گفته شده برای دیتکت نشدن هارد دیسک بررسی شده است. همچنین نحوه‌ی حل کردن آن‌ها توضیح داده شده است. ادامه مطلب را از دست ندهید.

اما هر کدام از این مشکلات به چه نحوی قابل تشخیص هستند. این مشکلات چگونه قابل رفع هستند در ادامه به طور مفصل توضیح داده شده است.

عدم شناسایی هارد دیسک

عدم شناسایی هارد دیسک را چگونه حل کنید؟

هنگامی که هارد اینترنال را به سیستم متصل می شود، این احتمال وجود دارد که هارد دیسک به هر دلیلی در BAIOS سیستم شناسایی نشود. برای برطرف کردن این مشکل، مراحل زیر را به ترتیب دنبال کنید.

عدم شناسایی هار دیسک در بایوس سیستم

باید توجه داشت که در بعضی از مادربردها به طور پیش فرض پورت های استفاده نشده در BAIOS غیرفعال هستند. این موضوع می تواند یکی از علت‌های دیتکت نشدن هارد دیسک به حساب بیاید. از این رو، لازم است تا به بخش BAIOS رفته و گزینه‌ی مربوطه را فعال نمایید.

روش دسترسی به BAIOS، در سیستم‌های مختلف متفاوت است. هنگامی که سیستم در حال روشن شدن می‌باشد، پیامی مبنی بر ورود به بخش BAIOS یا CMOS Setup ظاهر می‌شود که از طریق آن می توان به BAIOS سیستم دسترسی پیدا کرد.

 

اتصالات آسیب دیده

علت دیگری که می تواند موجب عدم شناسایی هارد دیسک شود این است که اتصالات مربوط به کابل بر روی مادربرد آسیب دیده باشند. در این شرایط برای رفع مشکل عدم شناسایی هارد دیسک لازم است تا اتصالات معیوب با اتصالات سالم جایگزین شوند.

 

اگر با تعویض کابل هنوز هم مشکل دیتکت نشدن هارد دیسک بر جای خود باقیست، اینطور نتیجه گیری می شود که علت چیز دیگری است.

دیتکت نشدن هارد دیسک

عدم چرخش هارد دیسک

ممکن است دلیل دیتکت نشدن هارد دیسک این باشد که درواقع هارد دیسک از چرخش افتاده است. این مشکل معمولا زمانی اتفاق می افتد که هارد دیسک انرژی و قدرت کافی برای چرخش را نداشته باشد که این مورد ناشی از خرابی برد هارد دیسک یا موتور هارد دیسک می‌باشد.

به منظور اطمینان یافتن از اینکه عدم شناسایی هارد دیسک به دلیل متوقف شدن حرکت چرخشی آن است یا خیر، مراحل زیر را دنبال کنید.

یک بار سیستم را خاموش و سپس روشن کنید و بررسی نمایید که آیا هارد دیسک شروع به چرخیدن می کند یا خیر. اگر با لمس کردن هارد، لرزش محسوسی را تشخیص دادید، به این معناست که هارد دیسک در حال چرخش است. در غیر اینصورت علت دیتکت نشدن هارد دیسک احتمالا نچرخیدن هارد دیسک است. راه دیگری که برای تشخیص این موضوع وجود دارد، شنیدن صدای چرخش هارد دیسک در هنگام روشن شدن سیستم است.

عدم شناسایی هارد دیسک

برای اینکه بتوانید دقیق تر صدای چرخش هارد دیسک را تشخیص دهید توصیه می‌شود مراحل زیر را در پیش بگیرید:

مراحل پنجگانه برای تشخیص بهتر صدای هارد دیسک

  1. سیستم را خاموش کنید.
  2. تا حد امکان محیط را ساکت نگه دارید.
  3. سیم برق را بررسی کرده و همچنین از اتصال سیم برق به سیستم مطمئن شوید.
  4. اطمینان حاصل کنید که هیچ CD و یا DVD درون سیستم قرار نداشته باشد.
  5. سیستم را روشن کنید.

 

مورد دیگری که احتمال دارد علتی برای دیتکت نشدن هارد دیسک باشد، مشکل منبع تغذیه‌ی سیستم است که انرژی برق مورد نیاز برای حرکت هارد دیسک را تامین نمی کند.

برای بررسی این موضوع کافی است تا هارد دیسک را به صورت یک هارد اکسترنال به سیستم دیگری متصل نمایید تا از این موضوع اطمینان حاصل کنید.

 

خرابی فریم وری و ضعف در هد هارد دیسک

اگر از چرخش موتور هارد دیسک خود مطمئن شدید که این نیز در هاردهای اکسترنال هم صدق می‌کند پس می‌توانید نتیجه بگیرید که به احتمال قوی برد و موتور هارد دیسک شما سالم است اما چرا از کلمه به احتمال قوی استفاده کردیم، دلیل آن است که همیشه نیاز به تجربه زیادی برای تشخیص صدا وجود دارد ولی در اینجا ما به شکل کاملا ساده توضیح دادیم.

اگر به هر دلیلی از کارکرد فیزیکی هارد دیسک خود اطمینان پیدا کردید مشکل می‌تواند چیز دیگری باشد. معمولا خرابی‌های فریم وری و ضعف هد از عمده‌ترین دلایل شناسایی نشدن و همان دیتکت نشدن هارد‌های اکسترنال یا اینترنال است که رفع کردن این مشکلات نیاز به تخصص و همچنین ابزار آلات پیشرفته‌ای دارد که می‌توانید با مراجعه به آکادمی هارد ایران نسبت به حل مشکل خود اقدام کنید، با روی گشاده آماده خدمت رسانی به هموطنانمان هستیم.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *